Harput TV Ana Sayfası

Kamusen : 2 Yıllık Kayıp Giderilsin! Türkiye

Kamusen : 2 Yıllık Kayıp Giderilsin!

Kamusen İl Temsilcisi Kerim Eflatun toplu sözleşmede memurların iki yıllık kayıplarının telafi edilmesini beklediklerini söyledi.

Eflatun açıklamasında, “Geçtiğimiz günlerde başlayan toplu sözleşme masasında öncelikle olarak 2014 ve 2015 yılının telafi edilmesi gerektiğini söylüyoruz“ Eğer kayıplarımız telafi edilmez ise, o masada çalışanların ve emeklilerin satıldığını bir kez daha vurgulayacağız”

Kamu çalışanları ve emekliler, 2013 yılında yapılan toplu sözleşmede unutuldular. Memurlarımızın ve emeklilerin toplu sözleşme masasında satıldığını ifade ettik.  Bu toplantıya, 2013 yılında yapılan hataların telafi edilmesi gerektiği ön şartıyla oturduk masaya. Türkiye Kamu-Sen  olarak bütün varlığımızla orada varız ve kamu çalışanlarının ve emeklilerin  hak ve hukukunu korumak adına her türlü mücadeleyi vereceğiz.

İlk olarak maddi kayıplarımızın telafi edilmesi talebiyle masaya oturduk. Bir toplu sözleşmeye oturuyorsunuz, daha önce yapılmış hatalı, defolu toplu sözleşme var. Eğer 2014 ve 2015 yılında yaşanan kayıplarımız telafi edilmeyecek ise, hangi sonuç çıkarsa çıksın bu sonuca biz saygı duymayacağız. Detaylı bir hesaplama yaptık.  Mali haklarımızla ilgili olarak 2016 yılı öncesi 2014-2015 kayıplarımız telafi edilmelidir, bunları istiyoruz. Kamu işçisine 2015 yılında yüzde 11,3 zam yapan iktidar bize bu zammı açıklamalıdır. Memur ve emeklinin suçu nedir bilmek istiyoruz. 2016'da yüzde 22 oransal zam 100 TL taban aylık istiyoruz ve kaybımız olan 2 Bin TL’nin dört eşit taksitte ödenmesini talep ediyoruz, bu kayıplar telafi edilsin. 2017'de ise yüzde 10 + 10 ve taban aylığa 150 TL istiyoruz.  Şunu da belirtmek isterim ki, kamu işçilerine yapılan zam miktarına hiçbir sözümüz yok, hakkıdır almıştır. Ama memurlarımızın ve emeklilerimizin de hakkıdır.

Hükümetin 3+3 gibi bir teklifle gelmesinin masayı komedi masası haline getireceğini belirttik, “emeklilerimiz ve çalışanlarımız için mücadelemizi masada sürdüreceğiz”.

Toplu sözleşmelerde esas olan, bizden beklentilere uygun cevaplar bulabilmemizdir. Kamu çalışanlarının ve emeklilerin ekonomik ve sosyal olarak yüzlerce problemi var. Türkiye Kamu-Sen olarak hazırladığımız 254 sayfalık talep kitapçığı kamu çalışanlarının ve emeklilerin problemlerinin anlatıldığı bir eserdir. Yıllardır toplu sözleşme yapıyoruz, 2012 yılından beri yapıyoruz, bir taraftan problemler çözülüyor, diğer taraftan yeni problemler doğuyor. Yani, bazı yönetmelikler değişiyor, problemi olmayan yönetmelik değişiyor, problem yaratan bir yönetmelik geliyor. Mesela, kesintisiz 3 yıl sigorta şartı konusunda yapılan düzenleme.  Eş durumu tayinlerinde son derece anlamsız bir çerçeve yönetmelik çıkartıldı.  Bu konuda çerçeve yönetmeliğin değiştirilmesiyle ilgili taleplerimizi toplu sözleşme masasına taşıdık. Tüm memurlarımızı ve öğretmenlerimizi ilgilendiren bir konudur. Öğretmenlerimiz yönünden bu yönetmelik maddesi görmezden gelinebilir. 13 Ağustos’ta eş durumu tayini nedeniyle es geçilebilir. Önemli olan bu problemin tüm memurlar yönünden değiştirilmesidir.

4/C’lileri bir kadroya alalım.  4/C’lilerle hükümetin bir inatlaşması mı var?  4/C konusunda AKP iktidarı bir inatlaşma içerisindedir.  Zamanın Başbakan’ı Erdoğan Tekel eylemlerinden bu yana  4/C konusunda hassasiyeti oluştu.   MHP, CHP seçim meydanlarında 4/C’lileri, 4/B’lileri hatta taşeron işçileri kadroya geçireceklerini söylemişlerdi.  Toplu sözleşme masasında bu sorunların çözülmesini istiyoruz. Belediyede çalışan 4/B’liler, vekil hemşire vekil imam, PTT’da idari sözleşmeli  gibi çalışma hayatını köstebek tarlasına çeviren kadro uygulamalarının bitirilmesini talep ediyoruz.  Aynı işleri yapanları farklı hukuki normlara tutarak hukuk dışı uygulamaların bitirilmesi gerekiyor. Türkiye Kamu-Sen olarak yıllardır bunların mücadelesini yapıyoruz. 4/B’li öğretmenlerin kadroya alınması için ne eylemler yaptık. Bunu başardık ama hala diğer çalışanlarımızın sorunları masada bekliyor.  4/C ve devamında  4/B, sözleşmeli çalışma koşullarının düzeltilmesini istiyoruz. Türkiye çalışma hayatı bakımından sadeleşmelidir. Mesela, 4/C’lilere 2013 yılında ayrı bir zam yapıldı. Ancak 4/C’liler bunu istemiyor. Bu çalışanlarımız beni de memur yapın, onlara ne zam yaptıysanız bana da yapın diyor. Torba yasayla 4/C’lilere iş garantisi geliyor. Bunların hepsi oyalamadır. Köklü bir çözüm getirmeniz gerekiyor.

Toplu sözleşme masasında bu sorunların çözülmesini istiyoruz. 2016 yılı itibariyle hedeflenen enflasyon 5,5 civarında. Eğer hedeflenen enflasyon üzerinden bir taleple gelirse, o masa komedi masası olur. Kamuoyunda yer alan ve hükümetin teklif edeceği oran olarak sunulan 3+3 gibi teklif asla kabul edilemez bir orandır. Bu teklif memurlarımıza ve emeklilerimize hakarettir. “

“Türkiye Kamu-Sen olarak hakkımız alanlarda alan bir konfederasyonuz” , masada imzayı kimin atacağı değil, çalışanlarımızın ekonomik ve sosyal haklarını almanın önemli olduğuna inanıyoruz.

“Biz toplu sözleşme masasından memurlarımıza ve emeklilerimize yeni haklar alarak kalkmak istiyoruz. Bunu kimin aldığı kaygısına düşmeyeceğiz. Kim alırsa alsın, biz mücadelemizi yapacağız. İmzayı Memur-Sen’in atacağının farkındayız, ama biz kıskançlık içerisinde olmayacağımızın açıklamasını yaptık. Çalışma hayatı içerisindeki problemlerin düzeltilmesi asıl amaçtır. Bu masa sadece toplu sözleşmeden ibaret değil, bizim güçlü sesimiz var. 450 bin üyesi olan, etkili bir konfederasyonuz. Dolaysıyla o masada bizim de ciddi düzeyde etkimiz var. O masada, arkamızda 450 bin üyemizin gücü, umudu, beklentisi var. hatta üyemiz olmayan insanların da umudu var. Üye olmayan, emekli olmuş, fiilen çalışmayan emeklilerimizin bizden umudu var. kimin etkili, kimin etkisiz olduğu tartışılır.

 Biz orada kendi şahsiyetimizle oturuyoruz. Kanunun, uluslararası sözleşmelerin bize verdiği hak doğrultusunda orada oturuyoruz.  Bizim masadaki etkimizi herkes biliyor. Türkiye kamu-sen alanlarda hakkını arayan bir konfederasyondur. 50 bin kişilik mitingler yapan bir konfederasyondur.

Öğretmen atamaları yapılacak. 100 bin öğretmen ataması yapılması talebimiz hala geçerli. 47 bin atama yapılacağı söylendi.  2015 yılının sonuna kadar biz 100 bin atama yapılmasını talep ediyoruz. 136 bin civarında norm kadro açığımız var bizim. Geçen eğitim öğretim yılını 80 bin ücretli öğretmenle kapattık. Stajyerliği henüz kalkmamış olan özür durumundan faydalanacakların ağustos ayında özür tayinlerinden dolayı hak verilecek. İkinci il dışı tayinlerinin mutlaka yapılmasını istiyoruz.  Ayrıca rotasyonun iptal kararının son derece doğru bir karar. Bu taleplerimizin yerine getirilmesinden dolayı memnuniyetimizi dile getiriyoruz.

Görüşmelerin hayırlı bir şekilde sonuçlanması dileğiyle saygılar sunuyorum” dedi.

 

Yorum Yaz


Yorumlar
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

2018 Umre Kayıtları Başladı

Elazığ İl Müftülüğü tarafından 2018 yılı umre kayıtlarının başladığı belirtildi.

DEVAMI

Pelin Çift'e Yoğun İlgi

DEVAMI


31 Mart 2016

Köşe Yazarları

Elazığ'da Hava

Foto Galeri

  • AK Parti 6. Olağan İl Kongresi
  • Elazığ'a Nikah Salonu ve Kongre Merkezi
  • STK Başkanları Toplantısı

Video Galeri

  • AK Parti 6. Olağan İl Kongresi
  • Elazığ Tanıtım Videosu 2018
  • TUZLASPOR-ELAZIĞSPOR MAÇIN ÖZETİ

Reka Medya | Radio Kent | Biyodez Temizlik

www.harputtv.com.tr © 2015 - Tüm Hakları Saklıdır. Harput TV - Elazığ'ın Yeni Ekranı

Tasarım-Yazılım: Medya İnternet