Harput TV Ana Sayfası

Harput Kalesi Kazı Çalışmaları Başladı Kültür Sanat

Harput Kalesi Kazı Çalışmaları Başladı

Harput Kalesi’nde bu yıl iki noktada kazı çalışmaları devam ediyor. Kazı Başkanı Doç. Dr. İsmail Aytaç, 8-10 yıl sonra Harput’u Dünya Kültür Mirası Listesi’nde görmek istediklerini söyledi.

Elazığ’ın en eski yerleşim yeri olan tarihi Harput Mahallesi’ndeki Harput Kalesi’nde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümü ve Kazı Başkanı Doç. Dr. İsmail Aytaç’ın sorumluluğunda 2015 yılının Harput iç kale kazıları 10 gün önce başladı. 

Elazığ Vali Yardımcısı Üzeyir Yılmaz, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Nazif Bilginoğlu, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rifat Çolak kazı alanında incelemelerde bulundu.
Ziyarette protokol üyeleri kazıyla ilgili Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölüm ve Kazı Başkanı Doç. Dr. İsmail Aytaç’tan bilgiler aldı.

Harput iç kalesinin M.Ö. 800 yıllardan M.S.1930’lara kadar yerleşim görmüş yaklaşık 3 bin yıllık kesintisiz yerleşim gösteren ender alanlardan biri olduğunu ifade eden Doç. Dr. İsmail Aytaç, bundan önceki zamanlarda 5 sezonluk bir çalışma gerçekleştirildiğini söyledi. Aradan geçen 5 yıl süreden sonra kendilerinin çalışma başlattığını aktaran Doç. Dr. Aytaç, “Geçen sene yaklaşık bin metrekarelik bir alanı kazdık. Bunun buluntularını çeşitli platformlarda bilimsel bilim dünyasıyla da paylaştık. Bu sene geçen seneden kalan bölümlerden devam etmek üzere iki bölgede açmalara devam edeceğiz. Geçen sene açtığımız yerlerdeki tamamladığımız yerlerin sezon sonunda restorasyon projelerini gerçekleştirmeye çalışacağız. Seneye baharda da burada inşallah restorasyon uygulamalarına başlamış olacağız. Bu süreç içerisinde jeo radar taramasını gerçekleştirdik. Böylece doğal kütleyle yerleşim katmanlarının ön bilgilerini elde etmiş olduk. Bu çalışmaları geçen senekilere ek olarak yeni bölgelerle gerçekleştireceğiz. En önemlisi saray dediğimiz, Artuklu Sarayı’nın önündeki işçiler için belirli bir güvenlik önlem aldıktan sonra açmaları yapıp oradaki 3 katlı yapı kompleksinin projelerini hazırlamaya çalışacağız. Taşınabilir kültür varlıkları açısından elde ettiğimiz buluntuların ilk restorasyon çalışmalarını yaptık. Bundan sonra da ekibimize yeni katılan restaratör uzmanlarla da daha disiplinli daha çok eserin restorasyonu gerçekleştirmek istiyoruz” dedi.

2015 yılı kazısına 10 gün önce başladıklarını kaydeden Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ ise, “Geçen yıl da yine Fırat Üniversitesi ile birlikte başta valiliğimiz ve İl Özel İdaresi başta olmak üzere Elazığ Belediyesi diğer paydaşlarla birlikte kazılar yapılmıştı. Bu senede gecikmiş olmakla beraber 10 gün önce başlamış olması bizi mutlu etmektedir. Harput gerçekten sadece Elazığ için değil, Türkiye için bence dünya için önemli kültür varlıklarından biridir. Özelikle Harput Kalesi 3 bin yıldan fazla insanların yaşadığı bir kale ve gerçekten birçok kültürü bir asılı bünyesinde barındıran bir mekandır. Çocukluğumuzdan beri hep böyle yığıntı şeklinde, taş yığını şeklindeydi. İçinde ne var bilmiyoruz. Bunların açığa çıkarılması açısından önemli, dünya kültürüne bunların kazandırılması lazım.Elazığ’ın hem kültür varlıklarına hem de turizmine büyük katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Birkaç yıl içinde Dünya Kültür Mirası’na Harput’u, Harput’un kalesini de kaydetmiş olacağız” şeklinde konuştu.

 

Yorum Yaz


Yorumlar
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Köşe Yazarları

Elazığ'da Hava

Foto Galeri

  • AK Parti 6. Olağan İl Kongresi
  • Elazığ'a Nikah Salonu ve Kongre Merkezi
  • STK Başkanları Toplantısı

Video Galeri

  • AK Parti 6. Olağan İl Kongresi
  • Elazığ Tanıtım Videosu 2018
  • TUZLASPOR-ELAZIĞSPOR MAÇIN ÖZETİ

Reka Medya | Radio Kent | Biyodez Temizlik

www.harputtv.com.tr © 2015 - Tüm Hakları Saklıdır. Harput TV - Elazığ'ın Yeni Ekranı

Tasarım-Yazılım: Medya İnternet