Harput TV Ana Sayfası

Şeyhül Muharririn Ahmet Kabaklı Anıldı Kültür Sanat

Şeyhül Muharririn Ahmet Kabaklı Anıldı

Elazığ Belediyesi ve Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu Elazığ İl Müdürlüğü’nün organizasyonuyla düzenlenen ‘Vefa Günleri’ konulu panelde, Elazığ’ın yetiştirdiği edebiyat ve kültür adamı Ahmet Kabaklı anıldı.

Belediye Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen panele, Elazığ Vali Yardımcısı Zekeriya Göker, Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Kazim Özgür, Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü üst düzey yöneticileri ve kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Ayaz, Bingöl Üniversitesi Öğretim Üyesi Cemil Turgut ile Keban Halk Eğitim Müdürü Cemil Kabaklı konuşmacı olarak katıldığı panelde, yazarlığı ile Türk düşünce hayatında derin izler bırakan, milli ve manevi değerlerine bağlı nesillerin yetişmesi yönünde önemli çalışmalara imza atan Ahmet Kabaklı anlatıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Kredi Yurtlar Kurumu İl Müdürü Yakup Yıldız, Kredi Yurtlar Kurumu’nun 1961 yılından bu yana yüksek öğretim öğrencilerine hizmet verdiğini belirterek, KYK’nın ilk misyonunun öğrencileri doyurmak ve güven içinde barındırmak olduğunu, sahip olunan bu misyona ek olarak KYK yurtlarında kalan gençlere kendi kültürlerini ve değerlerini yakından tanıtmayı da amaçladıklarını söyledi.

Açılış konuşmasının ardından tarihçi, edebiyatçı, gazeteci, yazar ve şair Ahmet Kabaklı’nın hayatından kesitlerin yer aldığı bir sinevizyon gösterisi sunumu yapıldı. Panele konuşmacı olarak katılan Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Ayaz, Kabaklı’nın ömrünün sonuna kadar bu ülkenin huzuru ve güvenliği için gözünü kırpmadan çok cesur yazılar yazdığını kaydetti.

CEMİL TURGUT: “BİRÇOK VASFI BİR ARADA BULUNDURAN ENDER BİR ŞAHSİYET”

Bingöl Üniversitesi Öğretim Üyesi Cemil Turgut ise Ahmet Kabaklı’nın fikir ve edebiyat dünyasının çok önemli şahsiyetlerinden biri olduğuna vurgu yaparak, “Kabaklı, edebiyat, kültür ve siyaset bakımından ülkemizin ve ilimizin yetiştirdiği önemli bir şahsiyettir. Edebiyatçı, eğitimci, fikir adamı, gönül adamı gibi birçok vasfı bir arada bulunduran ender bir şahsiyettir” dedi. Kabaklı’nın çalışmaları ve eserleri hakkında bilgi veren Turgut, Ahmet Kabaklı’nın eserlerinde Mevlana, Yunus Emre ve Mehmet Akif gibi edebiyat ve kültür dünyamızın önemli şahsiyetlerini genç nesillerle buluşturduğunu kaydetti.

Keban Halk Eğitim Müdürü Cemil Kabaklı da Ahmet Kabaklı’nın hayatı boyunca milli ve manevi değerlere bağlı bir neslin yetişmesi için büyük çaba sarf ettiğini söyledi.

Program katılımcılara plaket verilmesiyle sona erdi.

Yorum Yaz


Yorumlar
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Köşe Yazarları

Elazığ'da Hava

Foto Galeri

  • AK Parti 6. Olağan İl Kongresi
  • Elazığ'a Nikah Salonu ve Kongre Merkezi
  • STK Başkanları Toplantısı

Video Galeri

  • AK Parti 6. Olağan İl Kongresi
  • Elazığ Tanıtım Videosu 2018
  • TUZLASPOR-ELAZIĞSPOR MAÇIN ÖZETİ

Reka Medya | Radio Kent | Biyodez Temizlik

www.harputtv.com.tr © 2015 - Tüm Hakları Saklıdır. Harput TV - Elazığ'ın Yeni Ekranı

Tasarım-Yazılım: Medya İnternet