Harput TV Ana Sayfası

Vali Zorluoğlu Harput Kale Kazılarını İnceledi Bölge

Vali Zorluoğlu Harput Kale Kazılarını İnceledi

Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu Harput Kale kazılarını yerinde inceleyerek bilgi aldı, Harput’ta açıklamalarda bulunarak Harput’un cazibe merkezleri projesine dâhil edildiğini açıkladı.

Vali Zorluoğlu Harput Kalesinde sürdürülen ve kazı sezonu biten çalışmaları yerinde inceleyerek İl Kültür Müdürü Tahsin Öztürk ve Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. İsmail Aytaç’tan yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Yürütülen kazı faaliyetleri sonrasında koruma altına alınan Osmanlı dönemi Camisi, Osmanlı Sokağı ile Artuklu Sarayı’nı detaylı şekilde inceleyen Vali Zorluoğlu, kazılar sonrası elde edilen bulgular hakkında da bilgi aldı.

Kazılar hakkında bilgi veren Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. İsmail Aytaç, “2105 yılı iç kale kazılarını sona erdirmiş bulunmaktayız. 2,5 aylık bir çalışma neticesinde kazılarımızı gerçekleştirdik. Özellikle Osmanlı Mahallesindeki eksik kısımları tamamladık. Bu mahallenin restorasyon projelerini yapacağız. Yazın da uygulamalarını gerçekleştireceğiz. Artuklu Sarayının da kazılarını tamamladıktan sonra restorasyonunu yapacağız. Kazılardan nitelikli sayılabilecek 1000 civarında eser tespit edildi. Çalışmalarımıza destek olan Sayın Valimize ilgili kurumlara teşekkür ediyorum” dedi.

Vali Zorluoğlu : Harput’un Yeniden İhyası İçin Çalışıyoruz

Kale kazılarını değerlendiren Vali Murat Zorluoğlu şunları söyledi, “Harput Elazığ’ın Elazığlıların ata yurdu, baba ocağıdır. Buranın iyi bir şekilde imar edilmesi hepimizin boynunun borcudur. Biz Harput’u Elazığ için bir değer olarak görmekteyiz. Elazığ turizmi açısından da Harput çok önemli bir değerdir. Bu nedenle Harput’a özel bir alaka gösteriyor ve özel bir mesai harcıyoruz. Bu kapsamda bugün kalede yapılan restorasyon çalışmalarını yerinde inceliyoruz. İki yıldır Özel İdarenin imkânları ile kalede önemli kazı faaliyetleri gerçekleştiriliyor. Daha öncede Kültür Bakanlığının ödenekleri ile önemli çalışmalar yapılmıştı. Gelecek yıldan itibaren ortaya çıkarılan bu eserler restore edilecektir. Kale içerisindeki bazı eserler somut olarak ziyaretçilerin karşısına çıkacaktır. Gelecek yıl yine bu çalışmalar devam edecek, genel bütçeden de kaynak sağlayarak süratle bu çalışmaları tamamlamak istiyoruz”.

Vali Zorluoğlu: Harput Cazibe Merkezi Olacak

Kalkınma Bakanlığı tarafından yürütülen cazibe merkezi iller çalışmasına Harput’un da teklif edildiğini açıklayan Vali Zorluoğlu, “Harput cazibe merkezi projesini tamamlayarak bakanlığa teklif ettik. Bu çok önemli bir projedir. Harput’un bir bütün olarak imar edilmesi, abat edilmesi için bu proje çok ciddi bileşenler içermektedir. 2016 yılında bu proje ile Harput’un bir bütün olarak imar edilmesi işlemlerine başlayacağız” dedi.

Vali Zorluoğlu Harput Külliye Projesi Çalışmaları Başladı

Harput Diyanet Eğitim Merkezi yerine yapılması planlanan külliye hakkında da bilgi veren Vali Zorluoğlu, “Mevcut binanın yıkılarak yöresel mimariye uygun bir bina yapılması için İl Özel İdaresi imkânları ile proje çalışmalarına başladık. Proje tamamlandığında Elazığ kamuoyu ile paylaşacağız. Çok güzel bir proje olacağına ve Harput’a çok yakışacağına inanıyorum”.

Yimpaş Binasında Sona Gelindi

Uzun süredir Elazığ kamuoyunun gündeminde yer edinen Yimpaş binası hakkında da açıklama yapan Vali Zorluoğlu binanın müştemilatıyla birlikte maliye hazinesine devredildiğini, kısa süre sonra Milli Eğitim Müdürlüğüne tahsisinin yapılarak Turizm Meslek Lisesi inşaatına başlanacağını duyurdu.

Vali Zorluoğlu inceleme ve açıklamalarının ardından Harput’ta bulunan Süryani Kadim Meryem Ana Kilisesi ile Elazığ Süryani Kadim Kilisesini ziyaret etti. 

Yorum Yaz


Yorumlar
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

RAMAZAN SOKAĞI AÇILIYOR

Ramazan Sokağı için geri sayım devam ediyor...

DEVAMI

Elazığ'da Zincirleme Trafik Kazası!...

Sabah saatlerinde yağan karın etkisiyle Abdullahpaşa Mahallesi Sporyum tesisleri yanında 8 aracın karıştığı bir trafik kazası meydana geldi. Kazada can kaybı yaşanmazken hafif yaralanmalar oldu ve ikisi polis aracı olmak üzere 8 araçta maddi hasar meydana geldi.

DEVAMI

Köşe Yazarları

Elazığ'da Hava

Foto Galeri

  • AK Parti 6. Olağan İl Kongresi
  • Elazığ'a Nikah Salonu ve Kongre Merkezi
  • STK Başkanları Toplantısı

Video Galeri

  • AK Parti 6. Olağan İl Kongresi
  • Elazığ Tanıtım Videosu 2018
  • TUZLASPOR-ELAZIĞSPOR MAÇIN ÖZETİ

Reka Medya | Radio Kent | Biyodez Temizlik

www.harputtv.com.tr © 2015 - Tüm Hakları Saklıdır. Harput TV - Elazığ'ın Yeni Ekranı

Tasarım-Yazılım: Medya İnternet