Harput TV Ana Sayfası

41 Kere Maşallah... Keban Barajı 41 Yaşında! Bölge

41 Kere Maşallah... Keban Barajı 41 Yaşında!

Keban Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES), kuruluşunun 41. yılını geride bıraktığı 2015 yılında, üretimini bir önceki yıla göre yüzde 52 artırarak 4,87 milyar kilovatsaate çıkarttı.

Türkiye'nin elektrik enerjisi ihtiyacını karşılamak için Elazığ'ın Keban ilçesinde yapımına 1966 yılında başlanan ve 9 Eylül 1974'te faaliyete geçen Keban Barajı ve HES, 41 yıllık üretim serüvenini geride bıraktı.

Baraj, işletmeye alınmasından bu yana geçen sürede ürettiği 241 milyar kilovatsaati aşan enerji karşılığında ekonomiye 60 milyar liradan fazla katkı sağladı.

Keban HES İşletme Müdürü Soner Arslan yaptığı açıklamada, santralin yıllık ortalama 6 milyar kilovatsaat enerji ürettiğini söyledi.

Bin 333 megavatsaat kurulu güce sahip olan baraj gölünün havzasına her yıl ortalama 19 milyar metreküp su geldiğini anlatan Arslan, "Biz bu suyu barajımızda biriktirerek seviyeyi yükseltiyoruz. Daha sonra çeviri boruları vasıtasıyla türbinden geçirip elektrik üretiriz. Hidrolik santrallerde üretimi etkileyen en önemli faktör gelen su miktarıdır. 2014 yılı bizim üretimdeki en kurak yılımız oldu ve 3,2 milyar kilovatsaat üretim elde ettik. En yüksek üretimiz ise 1982 yılında 8,2 milyar kilovatsaat olarak gerçekleşmişti" diye konuştu

"Elektrik üretimine yüzde 7,8'lik katkı sağladı"

Arslan, teknoloji ve makineleşmenin yanı sıra artan nüfusun elektrik tüketimini arttırdığına işaret ederek, "Türkiye Elektrik İletim AŞ'nin verilerine göre, ülke genelinde 2015 yılında 260 milyar kilovatsaat elektrik enerjisi tüketildi. Keban HES, 4,87 milyar kilovatsaat enerji üretimiyle bunun yaklaşık yüzde 1,87'sini karşıladı. Geçen yıl Türkiye'de elektrik üretiminin yüzde 26'sı hidroelektrik santrallerinden elde edildi. Bunun yüzde 7,8'ini de Keban HES karşıladı" ifadelerini kullandı.

Keban Baraj Gölü'nün havzasının 158 kilometre olduğunu anlatan Arslan, şunları kaydetti: "Hidroelektrik santrallerinde üretim yapılması için havzanın dolması ve su gelişinin kesilmesi lazım. Günümüzde Fırat Nehri'nin çeşitli kollarında yapılan barajlar buraya gelen alüvyon miktarını azalttığı için bizim barajımızın ömrü de uzamaktadır. KebanBarajı için ortalama kalan ömür yüz yıl denilmektedir fakat ben bunun daha fazla olduğuna inanıyorum."

Yorum Yaz


Yorumlar
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

RAMAZAN SOKAĞI AÇILIYOR

Ramazan Sokağı için geri sayım devam ediyor...

DEVAMI

Elazığ'da Zincirleme Trafik Kazası!...

Sabah saatlerinde yağan karın etkisiyle Abdullahpaşa Mahallesi Sporyum tesisleri yanında 8 aracın karıştığı bir trafik kazası meydana geldi. Kazada can kaybı yaşanmazken hafif yaralanmalar oldu ve ikisi polis aracı olmak üzere 8 araçta maddi hasar meydana geldi.

DEVAMI

Köşe Yazarları

Elazığ'da Hava

Foto Galeri

  • AK Parti 6. Olağan İl Kongresi
  • Elazığ'a Nikah Salonu ve Kongre Merkezi
  • STK Başkanları Toplantısı

Video Galeri

  • AK Parti 6. Olağan İl Kongresi
  • Elazığ Tanıtım Videosu 2018
  • TUZLASPOR-ELAZIĞSPOR MAÇIN ÖZETİ

Reka Medya | Radio Kent | Biyodez Temizlik

www.harputtv.com.tr © 2015 - Tüm Hakları Saklıdır. Harput TV - Elazığ'ın Yeni Ekranı

Tasarım-Yazılım: Medya İnternet