Harput TV Ana Sayfası

Elazığ Belediyesi Hayır Çarşısı Açıldı Bölge

Elazığ Belediyesi Hayır Çarşısı Açıldı

Elazığ Belediyesinin güçlü sosyal projeleri arasında yer alan ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara destek sağlanacak Hayır Çarşısının açılışı yoğun bir katılımla gerçekleştirildi

Elazığ Belediyesi Kültür Müdürlüğü Doğukent ek Hizmet Binasında (Doğukent Düşkünler Yurdu) açılan Hayır Çarşısı’nın açılış törenine, Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, AK Parti Elazığ İl Başkanı Ramazan Gürgöze, ETSO Başkanı İdris Alan, İstanbul Muhtarlar Dayanışma Derneği Başkan ve Üyeleri ile işadamlarından oluşan heyet üyeleri, protokol mensupları ve vatandaşlar katıldı.
BAŞKAN YANILMAZ: “İNSANIMIZ ÖNCELİĞİMİZDİR” 
Vatandaşlar arasında birlik, beraberlik, dayanışma ve kardeşlik duygularıyla köprüler kuracak olan Hayır Çarşısı açılışında konuşan Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, “Göreve geldiğimiz tarihten bugüne kadar yapmış olduğumuz bütün çalışmalarımızda insanımızın rahatına, huzuruna, mutluluğuna giden yolu önceledik. Attığımız her adımda insanımızın rahatını ve huzurunu düşündük. Belediyelerin asli görevlerini oluşturan yol yapmak, kaldırım yapmak, park yapmak gibi fiziki çalışmaların yanında, Elazığ Belediyesi olarak sosyal sorumluluk çalışmalarına da büyük önem verdik. Elazığ 4000 yıllık Harput kültürünün hakim olduğu kadim bir şehirdir. Bir şehirde yaşarken, o şehrin en fakir, en yoksul, en kimsesiz insanı eğer huzurluysa, o şehirde bulunan herkes huzurlu demektir. Dolayısıyla biz altyapıya ne kadar önem veriyorsak, üst yapıya ne kadar ne kadar önem veriyorsak, şehrin yapılanmasında estetiği ne kadar öne alıyorsak, aynı zamanda bu şehirde yaşayan bütün hemşehrilerimizin huzur ve güvenini de bir o kadar önemsiyoruz, bir o kadar öne alıyoruz ve de bir o kadar da bunun üzerinde çalışıyoruz. Bizi ayakta tutan en önemli unsurlardan biri komşumuz aç iken tok tok yatmamak kültürüdür. Bizi ayakta tutan en önemli unsurlardan biri sevdiriniz, nefret ettirmeyiniz, kolaylaştırınız, zorlaştırmayınız kültürüdür” diye konuştu.
“SURİYELİ KARDEŞLERİMİZE BİZLERE ENSAR OLMA FIRSATI SAĞLADIKLARI İÇİN TEŞEKKÜR EDİYORUZ”
Elazığ’da yaşayan Suriyeli mültecilere ilişkin de açıklamalarda bulunan Başkan Yanılmaz, “Şehrimizde yaklaşık 5 bin Suriyeli kardeşimiz var. Onlara, bizlere Ensar olma fırsatı sağladıkları için teşekkür ediyoruz. Keşke onların ülkelerinde zulüm ve baskı olmazsa, onlar da kendi köylerinde, kendi şehirlerinde rahat ve huzur içinde yaşamış olsalardı. İnanan insanları Avrupa kültüründen ayıran en önemli fark şudur. Onlar ülkelerine sığınan mültecileri bir yük olarak görürler. Onlar kendilerine sığınan insanların koşarken ayağına çelme takmayı bir onur meselesi kabul ederler. Onlar kıyılarında önlem alarak, zor durumda olan insanların ülkelerine girmelerine engel olurlar. Bizler ise onları misafir etmekten gurur duyarız, onur duyarız. Bu hususta emek ve gayret göstererek, özveriyle bu misafirlerin kabul edilmesine vesile olan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'na teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
“HAYIR ÇARŞIMIZ EN İYİ SOSYAL PROJE ÖDÜLÜNÜ ALDI”
Başkan Yanılmaz, Elazığ Belediyesi Hayır Çarşısı’nın şehirlerin projeleriyle yarıştığı dünyanın en saygın ve prestijli marka yarışması Golden City Awards (Altın Kentler Yarışıyor) 2016’da ‘En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi’ dalında birincilik ödülüne layık görüldüğünü hatırlatarak, şunları kaydetti: “Hayır Çarşımıza katkı sağlamak isteyen kardeşlerimiz, evlerinde kullanmadıkları eşyası olan kardeşlerimiz veya kendi işyerindeki malzemeleri bağışta bulunmak isteyen kardeşlerimiz Alo 153 hattını aradıklarında, personelimiz belirtilen adrese ulaşarak bağışı tutanakla teslim alacak. İhtiyaç sahibi kardeşimiz de buraya gelerek, ihtiyacını giderecek. Buraya gelen her ürün barkotlanıyor,  her ürünün veren elleri biliniyor. İhtiyacı olan kardeşimiz buraya geldiğinde ona aylık 250 kontörlük bir kart verilecek. İhtiyaç sahibi kardeşimiz her ay 250 kontörlük ihtiyacını buradan karşılayacak. Hayır Çarşımızda gıdadan konfeksiyona, beyaz eşyadan mobilyaya bir evin ihtiyacı olan ne varsa burada o ihtiyaçlar giderilecek. Bugünden itibaren şehrimizde ‘Ben bugün çocuklarıma yedirecek ekmek bulamadım’ diyen hiç kimse kalmayacak. Mahallenizde, sokağınızda ihtiyacı olan, geçim sıkıntısı çeken kim varsa buraya gönderin, biz onlara gereken desteği sağlayacağız.”
Hayır Çarşısı açılışına destek sağlamak için Elazığ’a gelen İstanbul Muhtarlar Dayanışma Derneği Başkan ve Üyeleri ile işadamlarından oluşan heyet üyelerine teşekkür eden Başkan Yanılmaz, “Başta Elazığ olmak üzere, İstanbul, Ankara, İzmir Kayseri, Konya, Adana, Gaziantep gibi illerimizdeki hayırsever iş adamlarımız buraya yardımda bulunacaklardır. Biz de bu yardımları ihtiyaç sahibi kardeşlerimize ulaştıracağız ve hep birlikte dua alarak, hayırlı bir işe imza atmış olacağız” şeklinde konuştu.
İstanbul İli Muhtarları Dayanışma Derneği Başkanı Selami Aykut da yaptığı konuşmada, Elazığ’da bulunmaktan ve böyle özel bir organizasyonun açılışına katılmaktan çok mutlu olduklarını kaydetti.
VALİ ZORLUOĞLU: “BELEDİYE BAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUM”
Daha sonra söz alan Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu ise, Hayır Çarşısı’nın iki özelliğinin ön plana çıktığını ifade ederek, “ Bunlardan bir tanesi Elazığ Belediyesi’nin ‘sosyal yardım, merkezi idarenin işidir’ demeyerek, yerel imkanları kullanarak ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın yaralarını sarma, ihtiyaçlarını giderme adına önemli bir inisiyatif almasıdır. İkincisi ise hayırsever vatandaşlarımızla, STK’larımızın maddi ve manevi destekleriyle toplumsal yardımlaşma ve dayanışmanın çok müstesna bir örneğinin Elazığımızda hayata geçmiş olmasıdır. Belediye Başkanımız ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Elazığ Müftüsü Peyami Güngör tarafından yapılan duaların ardında Elazığ Belediyesi Hayır Çarşısı’nın açılışı gerçekleştirilerek, hizmete sunuldu.

Yorum Yaz


Yorumlar
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

RAMAZAN SOKAĞI AÇILIYOR

Ramazan Sokağı için geri sayım devam ediyor...

DEVAMI

Elazığ'da Zincirleme Trafik Kazası!...

Sabah saatlerinde yağan karın etkisiyle Abdullahpaşa Mahallesi Sporyum tesisleri yanında 8 aracın karıştığı bir trafik kazası meydana geldi. Kazada can kaybı yaşanmazken hafif yaralanmalar oldu ve ikisi polis aracı olmak üzere 8 araçta maddi hasar meydana geldi.

DEVAMI

Köşe Yazarları

Elazığ'da Hava

Foto Galeri

  • AK Parti 6. Olağan İl Kongresi
  • Elazığ'a Nikah Salonu ve Kongre Merkezi
  • STK Başkanları Toplantısı

Video Galeri

  • AK Parti 6. Olağan İl Kongresi
  • Elazığ Tanıtım Videosu 2018
  • TUZLASPOR-ELAZIĞSPOR MAÇIN ÖZETİ

Reka Medya | Radio Kent | Biyodez Temizlik

www.harputtv.com.tr © 2015 - Tüm Hakları Saklıdır. Harput TV - Elazığ'ın Yeni Ekranı

Tasarım-Yazılım: Medya İnternet