Harput TV Ana Sayfası

Rektör İpek Alevi Dedeleriyle Buluştu. Bölge

Rektör İpek Alevi Dedeleriyle Buluştu.

TUNCELİ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. UBEYDE İPEK TUNCELİ’DEKİ ALEVİ OCAK MENSUPLARI İLE BULUŞTU

Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek, 24 Mart Perşembe günü Tunceli Üniversitesi Sosyal Tesisleri’nde Alevi inanç önderleriyle sabah kahvaltısında bir araya geldi.

Kahvaltı öncesi konuşma yapan Rektör İpek, Tunceli bölgesinin son derece önemli bir kültürel ve tarihsel geçmişe sahip olduğunu belirterek Tunceli tarihinin en önemli düşün-inanç unsurlarının başında Alevi inancının geldiğini dile getirdi. Sayın İpek, Tunceli bölgesinde Alevi inanç-dede ocaklarının en önemli temsilcileri olan Sarı Saltık, Kureyşan, Baba Mansur, Derviş Cemal, Ağuçan, Ali Abbas-Celal Abbas, Seyyid Seyfettin, Şıh Çoban ve Pir Sultan ocaklarının tarihi merkezlerinin bulunduğunu aktardı. Rektör İpek, bu ocakların sadece Tunceli’de değil Elazığ, Erzincan, Malatya, Adıyaman, Erzurum, Bingöl, Muş, Kayseri, Gaziantep, Kars, Ardahan, Çorum, Yozgat, Adana, Sivas, Tokat ve Amasya gibi illerde de mensuplarının yaşadığını ifade etti.

Rektör İpek, Tunceli ilinin sahip olduğu bu tarihsel-inançsal zenginlikten yola çıkarak Tunceli Üniversitesi bünyesinde Alevilik-Bektaşilik Araştırmaları Enstitüsü kurulmasını planladıklarını aktardı. Kurulacak enstitü bünyesinde farklı anabilim dalları oluşturulacağını ve bu bağlamda Alevilik inancı ile ilgili sosyoloji, tarih, müzik, edebiyat ve antropoloji gibi bilim disiplinleri açısından akademik içerikli çalışmaların yapılabileceğini belirtti. Enstitü bünyesinde oluşturulacak yüksek lisans ve doktora programları ile Alevilik üzerine uzmanlaşmış yetkin bilim insanlarının da yetiştirileceğini söyledi.

Rektör İpek özellikle Alevi inanç-dede ocakları üzerine detaylı araştırmalara ihtiyaç olduğunu bu alanda yapılacak çalışmalara ocaklı dedelerin de dahil edilerek oluşacak bilimsel tespitlerin daha da nesnel hale geleceğini ifade etti. Rektör İpek bu tarihsel, inançsal ve bilimsel tespitler bağlamında Tunceli Üniversitesi bünyesinde Alevilik-Bektaşilik Araştırmaları Enstitüsü kurulmasını içeren başvuru metninin önümüzdeki günlerde YÖK’e iletileceğini belirtti.

Toplantıya Tunceli’deki farklı ocaklardan teşrif eden ocaklı dedeler de Alevilik ile ilgili bir enstitünün Tunceli Üniversitesi bünyesinde kurulmasının son derece önem taşıdığını ifade ederek enstitünün kurulmasını desteklediklerini belirtti.

Yorum Yaz


Yorumlar
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

RAMAZAN SOKAĞI AÇILIYOR

Ramazan Sokağı için geri sayım devam ediyor...

DEVAMI

Elazığ'da Zincirleme Trafik Kazası!...

Sabah saatlerinde yağan karın etkisiyle Abdullahpaşa Mahallesi Sporyum tesisleri yanında 8 aracın karıştığı bir trafik kazası meydana geldi. Kazada can kaybı yaşanmazken hafif yaralanmalar oldu ve ikisi polis aracı olmak üzere 8 araçta maddi hasar meydana geldi.

DEVAMI

Köşe Yazarları

Elazığ'da Hava

Foto Galeri

  • AK Parti 6. Olağan İl Kongresi
  • Elazığ'a Nikah Salonu ve Kongre Merkezi
  • STK Başkanları Toplantısı

Video Galeri

  • AK Parti 6. Olağan İl Kongresi
  • Elazığ Tanıtım Videosu 2018
  • TUZLASPOR-ELAZIĞSPOR MAÇIN ÖZETİ

Reka Medya | Radio Kent | Biyodez Temizlik

www.harputtv.com.tr © 2015 - Tüm Hakları Saklıdır. Harput TV - Elazığ'ın Yeni Ekranı

Tasarım-Yazılım: Medya İnternet