Harput TV Ana Sayfası

Astronot Bitkisi "Kinoa" Elazığ'da İlçeler

Astronot Bitkisi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın uygulamaya koyduğu "Itri ve Tıbbi Bitkiler ile Boya Bitkileri Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi" kapsamında Baskil İlçesi'nde Kinoa yetiştiriciliği gerçekleştirildi. Düzenlenen tarla günü ile bitkinin tanıtımı yapılarak, üreticilere bilgiler verildi.

Tarla Günü etkinliğine İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Turan KARAHAN, El Sanatları Eğitim Merkezi Müdürü Haydar AKTAR, TKDK İl Koordinatörü Ülkü ALTUNDİŞ, Baskil Belediye Başkanı İhsan AKMURAT, Baskil Ziraat Odası Başkanı Faruk ÇETİN, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Yılmaz ATAŞ, Baskil İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet AYHAN, Bakanlığa bağlı kurumların temsilcileri, personel, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

İl Müdürü Turan Karahan, Elazığ’ yeni bir bitki olan ve dünya üzerinde ciddi anlamda üretim sahasına sahip olan kinoa bitkisinin Baskil’de 28 dönüm alanda yetiştiriciliğine başlandığını kaydetti ve bitki hakkında bilgiler verdi.

Baskil Belediye Başkanı İhsan Akmurat ise bu tür alternatif ürünlerde sonuç alındığı takdirde, üreticiye de gelir kaynağı olabileceğini aktardı.

28 dönüme kinoa eken çiftçi Mehmet Geçen, iyi bir ekim olduğunu kaydetti.

Yorum Yaz


Yorumlar
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Durmuştepe Göleti?nde Sona Yaklaşıldı

Elazığ?ın Maden ilçesinde yapımı devam eden Durmuştepe Göleti ve Sulamasında sona yaklaşılıyor. İnşaat çalışmalarına devam edilen gölet çiftçinin umudu olacak.

DEVAMI

Vali Çetin Oktay Kaldırım'dan Alacakaya İlçesine Ziyaret

DEVAMI

Köşe Yazarları

Elazığ'da Hava

Foto Galeri

  • AK Parti 6. Olağan İl Kongresi
  • Elazığ'a Nikah Salonu ve Kongre Merkezi
  • STK Başkanları Toplantısı

Video Galeri

  • AK Parti 6. Olağan İl Kongresi
  • Elazığ Tanıtım Videosu 2018
  • TUZLASPOR-ELAZIĞSPOR MAÇIN ÖZETİ

Reka Medya | Radio Kent | Biyodez Temizlik

www.harputtv.com.tr © 2015 - Tüm Hakları Saklıdır. Harput TV - Elazığ'ın Yeni Ekranı

Tasarım-Yazılım: Medya İnternet