Harput TV Ana Sayfası

"Uygulamanın Sona Ermesini İstiyoruz" Sağlık

KAMU SAĞLIK-SEN süt izni kullananlardan ek ödeme kesintisi yapılacağına dair işlemin iptalini istedi.

KAMU SAĞLIK-SEN GENEL BAŞKANI ÜMİT KARATAŞ; ''Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü, il sağlık müdürlüklerine gönderdiği yazıyla süt izni kullandığı sürelerin “çalışılmayan süre” olarak işlenerek döner sermaye ek ödemelerinde buna göre kesinti yapılmasına dair  Anayasa ve Türkiye’nin tarafı olduğu sözleşmelere aykırı işlemin iptali için KAMU SAĞLIK-SEN  olarak dava açtıklarını söyledi.

Davada, hakkını kullanan kadın çalışanların cezalandırılması niteliğindeki işlemin iptali istenmiştir. Davada ayrıca süt iznine ilişkin Sağlık Bakanlığı ile Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’nun “Ek ödeme” konulu yazılarının ve bu işlemlere dayanak gösterilen Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Personeline Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelik’in 4. maddesinin 1. fıkrasının (h) bendi ve Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumuna Bağlı Sağlık Tesislerinde Görevli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelik’in 4. maddesinin birinci fıkrasının (t) bendinin de iptali istenmiştir.

Davada ayrıca bu işlemlerin dayanağı olduğu belirtilen 657 sayılı Devlet Memurları Yasasının 104. Maddesinin (G) bendinde yer alan “fiili çalışma süresine bağlı her türlü ödemeler hariç” ibaresinin iptali için Anayasa Mahkemesine başvurulması istenmiştir.

Doktordan sağlık teknisyenine,hemşiresine kadar on binlerce memuru şoke eden uygulamayla bebeğini emzirenler aylık 20 TL ile 200 TL daha az para alacak. KAMU SAĞLIK-SEN olarak doğum yapan memurun cezalandırılmasını önlemek için  Sağlık Bakanlığı'na itirazda bulunduk.

Süt izni kullanan kadınların bu saatlerinin, çalışmadığı saat olarak işlenmesi talimatı verildi. Anne ve anne adayı memurları üzecek düzenlemeye göre bebeğini emziren memura döner sermaye ödemesi eksik yapılacak. Bebeğini emzirdiği saat kadar düşük ücret alacak. Anne ve bebekleri mağdur edecek uygulamaya karşı KAMU SAĞLIK-SEN olarak harekete geçtik.

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün tebliğiyle süt izinlerinde döner sermaye kesintisi yapılması nedeniyle Sağlık Bakanlığı'na başvuru yaptık. Ailelerin çocuk sayısının artması yönünde teşvik edici uygulamalarına rağmen annelerin süt izinlerini kullanan ve doğum yapan memurun cezalandırılmasının kabul edilemez bir durumdur.Süt izni sağlık mevzuatı ve Anayasa'da güvenceye alınmış, emziren annelerin haklarının uluslararası sözleşmelerce de korunmuştur.Süt izni hakkının, izin üzerindeki tasarruf yetkisinin kişilere tanımadığı zorunlu bir hak olduğu düşünüldüğünde, süt izni kullananlardan kesinti yapılması hakkaniyete aykırıdır. Süt iznini kullanan çalışanlardan kesinti yapılmaması gerekmektedir.Anne ve bebeği mağdur eden uygulamanın sona ermesi için gerekli düzenlemelerin yapılmasını bekliyoruz'' dedi.

Yorum Yaz


Yorumlar
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Köşe Yazarları

Elazığ'da Hava

Foto Galeri

  • AK Parti 6. Olağan İl Kongresi
  • Elazığ'a Nikah Salonu ve Kongre Merkezi
  • STK Başkanları Toplantısı

Video Galeri

  • AK Parti 6. Olağan İl Kongresi
  • Elazığ Tanıtım Videosu 2018
  • TUZLASPOR-ELAZIĞSPOR MAÇIN ÖZETİ

Reka Medya | Radio Kent | Biyodez Temizlik

www.harputtv.com.tr © 2015 - Tüm Hakları Saklıdır. Harput TV - Elazığ'ın Yeni Ekranı

Tasarım-Yazılım: Medya İnternet