Harput TV Ana Sayfası

Akciğer Hasarlarına Karşı Etkili Sağlık

Akciğer Hasarlarına Karşı Etkili

İnatçı öksürüğün altından  ve gırtlak kanserine kadar birçok ciddi hastalıklar çıkıyor. 'Griptendir' denilerek önemsenmeyen  8 haftayı geçerse mutlaka doktora gitmek gerekiyor. Kışın sık görülen üst solunum yolu hastalıklarının belirtisi olan  'griptendir' düşüncesiyle önemsenmiyor. Ancak, özellikle 8 haftadan uzun süren öksürüğün hafife alınmaması gerekiyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Pelin Uysal, geçmeyen öksürüğün hastalık habercisi olabileceği gibi, bizzat kendisi de zamanla şah damarı yırtılmasına yol açtığını belirterek, şu hayati hastalıklara dikkat çekiyor... Zatürre başlangıcında  kuru ve kesik kesik oluyor. İlerlediğinde öksürüğe balgam ile göğüs ağrısı eşlik ediyor. Tüberkülozda le beraber kanlı balgam sık görülüyor. Kronik öksürüğün altında yatan neden bronşit gibi  hastalıkları olabiliyor.  tümörleri de boyut ve yerleşim yerlerine göre  yapabiliyor. Ağır sigara içicilerde yeni ortaya çıkmış  ya da var olan öksürüğün karakterinde değişme (balgam eklenmesi, sık olması gibi) ve kanlı balgamlı öksürük olması halinde bu durum  kanseri habercisi olabiliyor. İnatçı öksürüğe ses kısıklığı eşlik ediyorsa gırtlak kanserini de işaret edebiliyor. 

Kronik , astımın en belirgin semptomlarından biri. Hırıltılı solunum, nefes darlığı ve göğüste sıkışma hissi gibi semptomlara eşlik edebileceği gibi, tek başına da ortaya çıkabiliyor. Gıcık  şeklinde gelişiyor. Genellikle kuru oluyor, geceleri artıyor. Alerjik astım da öksürtüyor. Ancak burada  sabaha doğru artıyor. 

Mide asit sıvısının mideden yemek borusuna doğru geri gelmesiyle oluşan tahriş sonucu  ve göğüs yanması meydana geliyor. Kahve, baharatlı ve yağlı besinler tüketildiğinde artan, geceleri rahatsız edecek şekilde nöbetler halinde gelen ve 3 haftadan fazla süren öksürüğün altında yatan etken reflü olabiliyor. 

Kronik ilerleyici nefes darlığı ile karakterize bir hastalık olan KOAH da, şiddetli ve kronik öksürüğün en ciddi sorumlularından. Öksürüğe nefes darlığı ve tıkanma da eşlik eder. Gizli kalp yetmezliğinde  önemli bir bulgu olabiliyor. Genellikle yatınca ortaya çıkıyor, ayağa kalkınca veya oturunca hafifliyor. 

Bu hastalıkta  hırıltı bir özellikle sergiliyor. Astım atağındaki kuru  gibi de olabiliyor ve tedavi sonrası geriliyor. 

KEKİK-BAL

Üst solunum yolları enfeksiyonlarına, bronşit gibi hastalıklara çok iyi gelir. Bu hastalıklar  yapan hastalıklar olduğu için öksürüğü geçirmek için kekik kullanılır. Kekik yaprağı, ispatlanmış bir  ilacıdır. İçine bal katılmış kekik çayı inatçı öksürüğe karşı daha faydalı olacaktır. 

ILIK SÜT-BAL

Bal katarak içeceğiniz ılık süt, öksürüğünüzü alır ve boğazınızı tamamen rahatlatır. Boğazınızdaki gıcığı ve öksürüğün gelmesini engeller. 

LİMON-KARABİBER-TUZ

Bir limonu dörde bölün. Böldüğünüz parçalardan birinin üzerine karabiber ve tuz atın. İyileşmenin hızlanması için limonu yiyin. C vitamini ile bağışıklığınız güçlenirken, nefes alışınız da rahatlar. Limon  için ideal bir yiyecektir. 

Yorum Yaz


Yorumlar
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Köşe Yazarları

Elazığ'da Hava

Foto Galeri

  • AK Parti 6. Olağan İl Kongresi
  • Elazığ'a Nikah Salonu ve Kongre Merkezi
  • STK Başkanları Toplantısı

Video Galeri

  • AK Parti 6. Olağan İl Kongresi
  • Elazığ Tanıtım Videosu 2018
  • TUZLASPOR-ELAZIĞSPOR MAÇIN ÖZETİ

Reka Medya | Radio Kent | Biyodez Temizlik

www.harputtv.com.tr © 2015 - Tüm Hakları Saklıdır. Harput TV - Elazığ'ın Yeni Ekranı

Tasarım-Yazılım: Medya İnternet