Harput TV Ana Sayfası

Eğitim Alanında Neden Başarısızız? Eğitim

Eğitim Alanında Neden Başarısızız?

Milli eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, ilkokul öğrencileri ile velilerin en çok şikâyet konusu yaptığı "el yazısı" ile öğretimin önümüzdeki yıldan itibaren uygulanmayacağını açıkladı. Buna göre, artık eskiden olduğu gibi kitap harfleriyle okuma yazma öğrenecek çocuklar ilkokul 3. sınıftan itibaren ise "güzel yazı" dersinde el yazısını basitleştirilmiş yeni bir formatla öğrenecek. Konuyla ilgili Eğitim Bir-Sen Elazığ Şube Başkanı İbrahim Bahşi’ni görüşlerini aldık.

Bakanlığın almış olduğu kararı değerlendiren Bahşi, “Eğitim politikaları yazboz ile belirlenmemelidir. Milli Eğitim Bakanlığı 2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılında bitişik eğik el yazısı uygulamasını kaldırılacağı kararını vermiştir. Karar uygun veya isabetli olup olmaması bir yana eğitim sisteminde istişare ve fikir birliği usulüne göre şekillenmeyen işleyişin bir kez daha tartışılmasına yol açmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı çocuklarımızın geleceğini ilgilendiren çok önemli konularda sistem değişikliği yapıyor. Yapılan sistem değişikliğinde ne sendikalarla ne de eğitimin paydaşlarıyla istişareler edilmeden kararlar alınıyor.” dedi.

‘YAZI YAZMAYA ZORLAYAN YAKLAŞIM ÖĞRENMEYİ DE ZORLAŞTIRIR’

Öğrencileri farklı formlarda yazı yazmaya zorlayan yaklaşımın eğitimde bilgiyi ve öğrenmeyi önemsizleştirdiğini belirten Bahşi, “Öğrenmede sadece içerik değil, eğitimin şekli, unsurları da pedagolojik ve psikolojik bir konudur. 2005 yılında bitişik eğik el yazısı uygulaması öğrencilerin gelişimine ve estetik algılarına katkıda bulunacağı düşüncesiyle başlamış ne kadar zor öğrenirseniz bazı şeyleri o kadar kıymetli ve o kadar kalıcı olur sözleriyle devam ettirilmiştir. Zaman içerisinde öğrenmenin kalıcılığı ve sağlayacağı estetik yük olarak algılandığından tekrar başa dönülmüştür. Eğitime ilişkin tüm politikalar aynı kadere sahiptir. Eğitim alanındaki yenilikler paydaşların ve uygulayıcıların istişaresinden uzak karara bağlanmakta bir süre devam ettirildikten sonra ilk günkü gerekçeler unutulmakta yeni gerekçeler üretilerek kararlar akamete uğratılmaktadır. Belirlenen politikalar uzun soluklu uygulanamadı için eğitim milletin hafızasında yazboz tahtası olarak yer etmektedir.” diye konuştu.

‘KARARLAR ALINIRKEN EĞİTİM ÇALIŞANLARININ GÖRÜŞLERİ ALINMALI’

Eğitim alanındaki yanlışların nedenlerini sıralayan Bahşi, şunları söyledi: “Öğrencilerimiz birinci sınıfta ilk okuma yazmada metot olarak tümevarım metodu yani önce harfler öğretiliyordu. Sonrasında hece, kelime ve cümleler öğretilmekteydi. Daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilerin cümleyi bir defada daha net bir şekilde daha net algılayabileceklerine karar vererek sistemi yeniden değiştirdi. Ne hikmetse daha sonra tekrar ilk baştaki gibi öncelikle harfin öğretilmesine geri dönüş yapıldı. Bakanlık eğitim alanındaki bu tür değişiklikleri yaparken maalesef bu işin uygulayıcı olan eğitimci, öğretmenlere ve öğrencilerden hiçbir görüş almadan masa başında karar alıyor ve uyguluyor. Yıllarca çok iyi denilen bir metot daha sonra farklı gerekçeler oluşturularak değiştiriliyor bu yüzden bir nesil bazı şeylerden mahrum bırakılıyor veya emekleri boşa gidiyor. Bu anlayış aslında eğitim alanında niçin başarısız oluyoruz sorununda bir cevabıdır. Kararlar alınırken eğitimin paydaşlarının görüşlerine müracaat edilmelidir ve tecrübelerinden faydalanılarak uygulama yakından takip edilerek alınan dönütlere göre düzeltmede bulunma gibi bir yöntem mutlaka benimsenmelidir.”

‘BİTİŞİK EĞİK YAZI SİSTEMİ YILLARCA TARTIŞMA KONUSU OLDU’

Öğrenci velilerinin eğik yazı sisteminden şikâyetçi olduklarını dile getiren Bahşi, “Eğitimde doğruyu bulma ve uzun soluklu uygulama, farklı bakış açılarına fırsat verme, hassasiyetlere özen gösterme konusunda her duyarlı olan sendika olarak biz el yazısı uygulamasının kaldırılması ile ilgili alınan kararı yerinde buluyoruz. Toplumun tamamını ilgilendiren eğitim gibi nüfus derecesi yüksek bir alanın politikalarının çoğulcu bir katılımla olgunlaştırılarak alınmasının elzem olduğunu ifade ediyoruz. El yazısı uygulamaya devam edilecek olsaydı insan beyninin hızlı düşünen ve düşünülenlerinde pratiğe dökerken en hızlı şekilde yazabileceğimiz yazı şekli bitişik eğik el yazısıdır. Bu yazının öncelikle öğretmenlere benimsetilmesi ve öğretmenlerinde bununla ilgili bir oryantasyondan geçmesi daha doğru olacaktı. Böyle yapılmadığı için maalesef bununla ilgili şikâyetler çok fazlaydı.  2017-2018 Eğitim Öğretim Yılında bitik eğik el yazısı kaldırılıyor” diyerek sözlerini tamamladı.

Yorum Yaz


Yorumlar
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Köşe Yazarları

Elazığ'da Hava

Foto Galeri

  • AK Parti 6. Olağan İl Kongresi
  • Elazığ'a Nikah Salonu ve Kongre Merkezi
  • STK Başkanları Toplantısı

Video Galeri

  • AK Parti 6. Olağan İl Kongresi
  • Elazığ Tanıtım Videosu 2018
  • TUZLASPOR-ELAZIĞSPOR MAÇIN ÖZETİ

Reka Medya | Radio Kent | Biyodez Temizlik

www.harputtv.com.tr © 2015 - Tüm Hakları Saklıdır. Harput TV - Elazığ'ın Yeni Ekranı

Tasarım-Yazılım: Medya İnternet