Harput TV Ana Sayfası

Gerekli Çalışmalara Yer Verilecek Kültür Sanat

Gerekli Çalışmalara Yer Verilecek

16 Mayıs'ta Paris'te bulunan UNESCO merkez binasında yapılan tanıtım toplantısının ardından Elazığ’a dönen Başkan Mücahit Yanılmaz, toplantılarla ilgili  bir basın toplantısı düzenledi.

Medeniyetler merkezi Harput’un Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı UNESCO Dünya Mirası  Geçici Listesine alınmasına ilişkin önemli bir adım atan Başkan Mücahit Yanılmaz, Kültür Park Mamuratül Aziz toplantı salonunda basın mensuplarıyla biraraya gelerek “Harput” için atılmış bu önemli adımla ilgili  değerlendirmelerde bulundu.

 

Baskan Mücahit Yanılmaz yaptığı değerlendirmede şunları ifade etti;

 “Paris'teki toplantı yaklaşık iki buçuk saatlik bir toplantı oldu. Bu süreçte Elazığ ve Harput ile ilgili bütün detayları konuşma ve Harput’un UNESCO adaylık sürecindeki yapılması gerekenleri değerlendirme imkanı elde ettik. Tabi Paris'te UNESCO nezdindeki yapılan toplantıda pergelin ayağı Harput’un üzerindeydi, ama pergel açıldıkça öncelikle Elazığ merkez başta olmak üzere Harput havzası Şanlıurfa, Mardin, Erzurum, Bingöl, Muş olmak üzere, akabinde tarihi misyonu ile tarihi kimliğiyle ülkemizin tarihsel bakışını orada anlatma imkanı bulduk. Öncelikle biz geçici listeye girmenin çalışma mücadelesini yapacağız, ardından kalıcı listeye girmenin çalışmasını yapacağız. Bu birlikte çalışma kültürüdür. Elbette yorucu bir yola çıktık. Ancak biz en zor işlerin dahi altından kalkacak bir iradeye sahibiz. Elazığ olarak irademizi ortaya koyacağız ve bu irademizle de inşallah olumlu sonuçlar alacağız. 

Orada yapılan toplantı, görüşmeler ve çalışmalarla inanıyorum ki Harput'un Elazığ’ımızın geleceği için önemli çalışmalardır. Yine bugüne kadar UNESCO’da yapılan en güzel tanıtım, ilgi ve alaka olarak ülkemizin en üst yetkililerinin katıldığı, Fransız yetkililerin ve büyükelçilerin katıldığı önemli bir toplantı gerçekleştirmiş olduk.”dedi.

UNESCO başvurusunun uzun soluklu bir süreç olduğunu ancak en uzun yolculukların bile ilk adımla başladığını ifade eden Başkan Yanılmaz, bugünden sonra da Harput'un ihya ve inşaası için gerekli  çalışmalara ağırlık verileceğini ifade etti.

Toplantı basın mensuplarının sorular ve Başkan Yanılmaz'ın sorulara  cevapları ile son buldu.

 

Yorum Yaz


Yorumlar
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

"15 Temmuz ve Manşetler"

Basın İlan Kurumu (BİK), Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından gerçekleştirilen ve aziz milletimizin kararlı duruşuyla engellenen 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ülke genelinde yayınlanan yaygın ve ulusal gazetelerin birinci sayfalarını ?15 Temmuz ve Manşetler? adlı prestij eserde bir araya getirdi.

DEVAMI

Muhtarlar Ziyaretlerini sürdürdü

Elazığ Belediyesi?nin tamamlanan projeleri yakından takip etmek amacıyla farklı illerden şehrimize gelen Muhtarlar ziyaretlerine devam etti. Muhtarlar, Elazığ'ın Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz'ın gerçekleştirdiği projelerle standartlarının yükseldiğini ifade ederek şehrin bölgede önemli bir konuma yükseldiğini söylediler.

DEVAMI

Köşe Yazarları

Elazığ'da Hava

Foto Galeri

  • Hizmette 2. Yıl
  • Yeni Bosna Hersek Bulvarı

Video Galeri

  • TUZLASPOR-ELAZIĞSPOR MAÇIN ÖZETİ
  • ELAZIĞSPOR-MANİSASPOR MAÇ ÖZETİ
  • Elazığspor Şanlıurfaspor Maçı Özeti

www.harputtv.com.tr © 2015 - Tüm Hakları Saklıdır. Harput TV - Elazığ'ın Yeni Ekranı

Tasarım-Yazılım: Medya İnternet