Harput TV Ana Sayfası

Bahşi'den Değerlendirme Eğitim

Bahşi'den Değerlendirme

Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, 2019 yılında Türkiye'deki okulların tamamında ikili eğitime son verileceğini ve tam gün eğitime geçiş sağlanacağını açıkladı. Fırat gazetesinden Sevcan Çolak özel haber imzalı haberde tam gün eğitime geçilmesini Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı İbrahim Bahşi, ilimiz açısından değerlendirdi.

Eğitim sisteminde yapılan değişikliği değerlendiren Bahşi, “2019 yılı itibariyle Türkiye’deki bütün okullarda ikili öğretim sisteminden tam gün eğitime geçileceği açıklandı. Okullarda eğitim gören öğrencilerimiz ikili öğretim sisteminde özellikle kış aylarında sabah erken saatlerde okula gitmek zorunda kalıyorlardı. Keza öğlen saatinde okula giden çocuklarımız ise akşam geç saatlerde okuldan çıkıyorlardı. Bu durum eğitim kalitesinin düşmesine neden oluyordu. İkili öğretim sisteminde akademik anlamda öğrencilerimiz dinlenmeye vakit bulamadıkları için ikili öğretim sistemi doğru bir uygulama değil. Normal eğitim sistemine geçildiğinde öğrencilerimiz daha rahat dinlenerek okullara gidecekler. Normal eğitim sisteminde çocuk okuldan daha erken bir saatte çıkacağı için dinlenebilecek ve sosyal aktivitelere zaman ayırabilecekler” dedi.

‘İLİMİZDEKİ DERSLİK İHTİYACI KARŞILANACAK’

İlimizde tam gün eğitimle ilgili önemli projelerin olduğunu belirten Bahşi, şunları aktardı: “2019 yılında Türkiye’deki tüm illerde normal eğitime geçilmiş olacak. Tam gün eğitimle ilgili ilimiz Valisi Murat Zorluoğlu, aldığı kararla daha önce yıkılan il özel idaresi binasının bulunduğu arazinin satışının yapılıp elde edilen gelir ile ilimiz merkezinde ihtiyaç duyulan 490 dersliğin olduğu bir okul yapılması taahhüdünü verdi. Bu arazinin ihalesi yapıldıktan sonra ilimizin ihtiyaç duyduğu yaklaşık 490 derslik sayısı karşılanacak. Arazinin satışından sonra ilimizdeki okullarımızda bir yıl içerisinde tamamen tam gün eğitime geçiş yapabilecek. Şuan itibariyle fiziki açıdan yeterliliği olan okullarımızda normal eğitime geçiş yapılmaktadır.”

‘GEREKLİ FİZİKİ ŞARTLAR TAMAMLANMALI’

Tam gün eğitime geçilmeden önce gerekli fiziki şartların karşılanması gerektiğine dikkat çeken Başkan Bahşi, “Normal eğitime geçilmesini eğitime kalite gelmesi açısından sendika olarak destekliyoruz. Ancak normal eğitime geçiş sürecinde derslikler tamamlanmadan sınıfları birleştirme yoluna gidersek öğretmenlerimiz norm fazlası olma problemi yaşayabilirler. Örnek verecek olursak bir okulda 4 derslik mevcut ise ikili öğretim sisteminde öğleden önceki derslere 4 öğretmen öğleden sonraki derslere ise farklı dört öğretmen arkadaşımız yapmaktaydı. Normal eğitime dersliklerin tamamlanmadan geçildiğinde 4 öğretmenimiz açıkta kalacak. Bu durum iş barışı açısından öğretmenlerimizi zor duruma düşürecek. Bu nedenle normal eğitime geçerken gerekli fiziki tedbirler alınması gerektiğini savunuyoruz” diye konuştu.

Yorum Yaz


Yorumlar
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Köşe Yazarları

Elazığ'da Hava

Foto Galeri

  • AK Parti 6. Olağan İl Kongresi
  • Elazığ'a Nikah Salonu ve Kongre Merkezi
  • STK Başkanları Toplantısı

Video Galeri

  • AK Parti 6. Olağan İl Kongresi
  • Elazığ Tanıtım Videosu 2018
  • TUZLASPOR-ELAZIĞSPOR MAÇIN ÖZETİ

Reka Medya | Radio Kent | Biyodez Temizlik

www.harputtv.com.tr © 2015 - Tüm Hakları Saklıdır. Harput TV - Elazığ'ın Yeni Ekranı

Tasarım-Yazılım: Medya İnternet