Harput TV Ana Sayfası

18 haziran'da Son Bulacak! Eğitim

18 haziran'da Son Bulacak!

Üniversite girişte ikinci aşama olan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) maratonu dün başladı. 1.6 milyon adayın girmeye hak kazandığı maratonun sonucunda başarılı olan öğrenciler hayallerinin önündeki en büyük engeli geçmiş olacak.

LYS MAROTON TAKVİMİ

Dün yapılan LYS-4 sosyal bilimler sınavı 10.00'da başladı. Fırat gazetesinden Faik Akgün ve Sami Özer'in haberine göre tek oturumda uygulanan sınav 135 dakika sürdü. Matematik alanındaki LYS-1 ise bugün saat 10.00’da yapılacak. Fen bilimleriyle ilgili LYS-2,17 Haziran Cumartesi günü saat 10.00’da, yine aynı gün yapılacak LYS-5 yabancı dil sınavı 14.30'da başlayacak. Tek oturumda uygulanacak yabancı dil sınavında adaylara 120 dakika verilecek.80 sorunun yer alacağı LYS-5, Almanca, Fransızca ve İngilizce dillerinde gerçekleştirilecek.LYS-3 edebiyat-coğrafya sınavı da 18 Haziran Pazar günü uygulanacak. Sınav, 10.00'da başlayacak ve tek oturumda yapılacak. 120 dakika sürecek LYS-3'te, Türk dili ve edebiyatı testi ile coğrafya-1 testi yer alacak.

BAZILARI SON ANDA YETİŞTİ

ÖSYM’nin aldığı 15 dakika kuralı yüzünden adaylar erken saatte sınava girecekleri yerlerde hazır bulundu. Adaylar saat 10.00’da başlayan sınav için saatler öncesinde okulların önüne geldi. Aileleriyle birlikte sınav giriş yerlerine gelen adaylar, binalarda detaylı üst araması ve kimlik kontrolünden sonra içeriye alındı. Saat 09.45 itibariyle okullarda kapılar kapatıldı. Bazı adaylar ise son anda okullarına girebildi.

ADAYLAR DİDİK DİDİK ARANDI

Sınav binalarında hiçbir eşya emanete alınmadı.Sınavların yapıldığı binalara girişte adayların ve görevlilerin üstleri emniyet görevlileri tarafından elle arandı. Belirlenen kurallara göre aranan adaylar çanta, cüzdan, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth gibi cihazlarla kulaklık, kolye, küpe, yüzük (alyans hariç), bilezik, broş, anahtar, metal para gibi metal içerikli eşyalarla her türlü elektronik cihazla ve çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi gibi araçlarla, plastik ve güneş gözlüğü dahil cam eşyayla kredi kartı, ulaşım kartı gibi kartlarla, cep bilgisayarı, saat, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinesi gibi her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlar emanetçilere bırakıldı.

AİLELERDE MARATONU BEKLEYEREK GEÇİRDİ’

Maratonun en heyecanlıları ise her zaman olduğu gibi yine ailelerdi. Kimi bahçede yeşilliklerde uzandı. Kimi ise zamanını Kur’an-ı Kerim okuyarak ve de dua ederek   vakit geçirdi.  Kızı ile birlikte sınava gelen Metin Kaya, “Kızım tüm yıl çalıştı. Beklentisi çok yüksek. Bu sınav onun hayallerini belirlemede önemli rol oynuyor. İnşallah iyi olur. Biz ailelerin tek isteği çocuklarımızın mutlu olması. Kızıma güveniyorum” açıklamalarında bulundu.

‘HEPİMİZ ÇOK HEYECANLIYIZ’

Veli Namık Keklik ise, “Cenabı Allah herkese yardım etsin. Kızımın YGS’si çok iyi geçmişti. Geçen senede sınava girmişti. Ama çok heyecanlıydı. Onun için sınavı iyi geçmemişti. Bu sene heyecanını yenmişti.  İnşallah istediği olur. Hepimiz çok heyecanlıyız. Umarı herkes için iyi geçer. Ve herkes emeğinin karşılığını alır” diyerek tüm öğrenciler için güzel temennilerde bulundu.

KENDİMİ DENEMEK İÇİN BU SINAVA GİRDİM’

Kendisini denemek için öğrencileriyle birlikte sınava giren Sedat Karabulut, “Ben bir öğretmen olarak kendimi denemek için bu sınava girdim. Çalışmadan girmiş olmama rağmen soruları çok kolay buldum. Sorular sınava hakkıyla çalışmış olanları zorlayacak sorular değildi.  Bizim dönemimiz ile kıyasladığımızda çok kolay bir sınavdı diyebilirim. Umarım bütün öğrencilerimizin sınavı iyi geçmiştir” ifadelerini kullandı.

‘MANTIK SORULARI ZORDU’

Sınav sorularının genel olarak kolay olduğunu ancak mantık sorularının kendisini zorladığını belirten Muammer Kaya, “Sınav genel olarak kolaydı. Tarih çok kolaydı. Mantık soruları zordu. Puan hedefim yok ancak coğrafya öğretmeni olmak istiyorum. Bunu başaracağımdan da eminim” diyerek kendisi gibi sınava giren bütün öğrencilere başarılar diledi.

‘COĞRAFYA SORULARI BENİ ZORLADI’

Hedefinin psikoloji okumak olduğunu ifade eden Metehan Erkan Mete, ise coğrafya sorularının zaman sıkıntısından dolayı kendisini zorladığını belirterek  “Bu yıl açık uçlu soru sormalarından dolayı sınav soruları kolaydı.  Ancak coğrafya soruları zaman sıkıntısından bayağı beni zorladı. Psikoloji okumak istiyorum umarım hedefimi gerçekleştiririm” diyerek sınav hakkında ki görüşlerini paylaştı.

Yorum Yaz


Yorumlar
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Köşe Yazarları

Elazığ'da Hava

Foto Galeri

  • AK Parti 6. Olağan İl Kongresi
  • Elazığ'a Nikah Salonu ve Kongre Merkezi
  • STK Başkanları Toplantısı

Video Galeri

  • AK Parti 6. Olağan İl Kongresi
  • Elazığ Tanıtım Videosu 2018
  • TUZLASPOR-ELAZIĞSPOR MAÇIN ÖZETİ

Reka Medya | Radio Kent | Biyodez Temizlik

www.harputtv.com.tr © 2015 - Tüm Hakları Saklıdır. Harput TV - Elazığ'ın Yeni Ekranı

Tasarım-Yazılım: Medya İnternet