Harput TV Ana Sayfası

Artık Atık Yağlar Çevreyi Kirletmeyecek Ekonomi

Artık Atık Yağlar Çevreyi Kirletmeyecek

Elazığ Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından bitkisel atık yağların çevreye verdiği zararı önlemek amacıyla çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Bu kapsamda ilimiz genelinde mücavir alan sınırları içerisinde bulunan lokantalar, Sanayi mutfakları, oteller, yemekhaneler, hazır yemek yapan firmaların rahatça ulaşacakları noktalara bitkisel atık yağ toplama kabları bırakılarak vatandaşların bitkisel atık yağları bu kablara atmaları ve çevre kirliliğinin önüne geçmeleri sağlanmış oluyor.

2014 yılının başından bugüne 130 ton bitkisel atık yağ toplayan Elazığ Belediyesi, hem atık yağlardan kaynaklı çevre kirliliğinin önüne geçiyor, hem de atık yağların geri kazanımı ile ülke ekonomisine katkı sağlıyor.

1 Litre Atık Yağ, 1 Milyon Litre Temiz Suyu Kirletiyor

Elazığ Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri, 1 litre atık yağın 1 milyon litre temiz suyu kirlettiğini belirterek, “Lavaboya dökülen atık yağlar, kanalizasyon sistemine zarar verir, kanal borularına yapışarak boru kesitinin daralmasına ve tıkanmasına neden olur. Kokuya ve böcek oluşumuna sebep olur. Bunlarla birlikte deniz, akarsu ve göle ulaşan bitkisel atık yağlar; kuş, balık ve diğer canlı türlerine zarar veriyor. Kullanılmış bitkisel atık yağlar, su kirliliğinin yüzde 25'ini oluşturur. Evsel atıklarla karıştırılan atık yağlar, katı atık depolama sahalarında yangınlara neden olmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Atık Yağları Ne Yapmalı.!

Vatandaşlardan atık yağlarını çöpe, lavaboya dökmemelerini isteyen yetkililer, vatandaşların evlerinde biriktirdikleri 5 litre ve üzeri atık yağları Elazığ Belediyesi Beyaz Masayı(153) arayarak haber vermeleri halinde ekipleri yönlendirerek adreslerinden bitkisel atık yağları ücretsiz aldıkları bildirildi.

Yorum Yaz


Yorumlar
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Köşe Yazarları

Elazığ'da Hava

Foto Galeri

  • AK Parti 6. Olağan İl Kongresi
  • Elazığ'a Nikah Salonu ve Kongre Merkezi
  • STK Başkanları Toplantısı

Video Galeri

  • AK Parti 6. Olağan İl Kongresi
  • Elazığ Tanıtım Videosu 2018
  • TUZLASPOR-ELAZIĞSPOR MAÇIN ÖZETİ

Reka Medya | Radio Kent | Biyodez Temizlik

www.harputtv.com.tr © 2015 - Tüm Hakları Saklıdır. Harput TV - Elazığ'ın Yeni Ekranı

Tasarım-Yazılım: Medya İnternet