Harput TV Ana Sayfası

Bu Referandum Bölgenin İstikrarını Tehdit Eder Gündem

Bu Referandum Bölgenin İstikrarını Tehdit Eder

Konuyla alakalı olarak Elazığ STK Platformu dönem sözcüsü Prof.Dr.İbrahim Türkoğlu şunları kaydetti. ''25 Eylül 2017 tarihinde, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi tarafından yapılacak olan bağımsızlık referandumu, bölgemizde var olan sorunları daha karmaşık hale getirecek bir kargaşa planının parçasıdır.

Ünlü İslam alimi ve devlet adamı İbn Haldun’un “Coğrafya Kaderdir” sözünde olduğu gibi, asırlardır bu coğrafyada, kader birliği yaparak bu toprakların sahibi olan İslam milletleri arasına, bağımsızlık referandumu ile yeni fitne tohumları atılarak, bölgenin barışına, güvenliğine ve huzuruna tehdit oluşturulmak istenmektedir.

Bölge ve İslam ülkelerinin şiddetle karşı çıktığı bu referandumda ısrarcı olmak, İslam topraklarını tehlikeye atarak, uluslararası sömürgeci güçlerin çıkarlarına hizmet etmektedir.

Birçok uluslararası sömürgeci güçlerin iştihanı kabartan bu zor coğrafyanın zenginliklerinden ancak bir ve beraber olunursa faydalanılabilir. Aksi takdirde bin yılı aşan kardeşlik ve ortak yaşama amacı bir kenara bırakılıp, bölünülürse güçsüz düşülerek bu topraklara sahip olma ve yönetme iradesi kaybedilir.

Bir asır önce aynı devlet çatısı altında olduğumuz, Kerkük ve Musul vilayetlerinin demografik yapısına müdahale edilerek, etnik yapıya dayalı olarak yapılacak referandum, bu toprakların mayası olan İslam kardeşliğine zarar verecektir. 

İslam dünyasında yıllardır yaşanan sorunlar, insanları devletsiz ve topraksız bırakıp, yorgun, takatsiz ve güçsüz kılmıştır. Bu şartlar altında ayrışmaya ve bölünmeye dayalı olarak kurulacak bir düzen,  gözyaşı ve zulüm getirecektir. Bu noktada, mazlumların ümidi ve sığınağı olan Türkiye’mizin Irak’ın toprak bütünlüğünü koruma gayretlerine destek olunmalıdır.

Elazığ Sivil Toplum Kuruluşları olarak, Kuzey Irak’ta yaşayanların en zor günlerinde yanında olan, kardeşlik elini uzatan ve bölgenin uluslararası sömürgeci güçlerce parçalanmasına ve yutulmasına engel olmaya çalışan Türkiye’mizin bu konudaki uyarılarını, Kuzey Irak Bölgesel Yönetiminin ciddiyetle ele almaya ve referandumdan vazgeçmeye davet ediyoruz.  Türkiye’den gelen bu dost ve kardeş sese, bölgede yaşayan insanların kulak vererek bu uluslararası tuzağa düşmeme konusunda uyarmayı tarihi bir görev olarak görüyor ve aklıselimle hareket edilerek bu referandumun iptalini bekliyoruz.''Dedi

Yorum Yaz


Yorumlar
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Elazığ'da Hava

Foto Galeri

  • AK Parti 6. Olağan İl Kongresi
  • Elazığ'a Nikah Salonu ve Kongre Merkezi
  • STK Başkanları Toplantısı

Video Galeri

  • AK Parti 6. Olağan İl Kongresi
  • Elazığ Tanıtım Videosu 2018
  • TUZLASPOR-ELAZIĞSPOR MAÇIN ÖZETİ

Reka Medya | Radio Kent | Biyodez Temizlik

www.harputtv.com.tr © 2015 - Tüm Hakları Saklıdır. Harput TV - Elazığ'ın Yeni Ekranı

Tasarım-Yazılım: Medya İnternet