Harput TV Ana Sayfası

Elazığlı Gençlerde Milli ve Yerli Damar Çok Yüksek Kültür Sanat

Elazığlı Gençlerde Milli ve Yerli Damar Çok Yüksek

Elazığ Belediyesi tarafından birincisi düzenlenen ve hemşerilerimizin de yoğun ilgi gösterdiği Kitap Fuarı’na Elazığlı Türk Tarih Profesörü ve İslam Bilgini Prof. Dr. Mehmet Çelik katılarak söyleşi gerçekleştirdi.

Sayısız esere ve akademik çalışmaya imza atan ve aynı zamanda ANKA Teknoloji Üniversitesi Rektörlük görevini yürüten hemşerimiz Prof. Dr. Mehmet Çelik, memleketi Elazığ’da insanların büyük sevgi ve ilgisiyle karşılaştı.

Eğitim alanı başta olmak üzere ilimize birçok noktada katkılar sunacak Elazığ Belediyesi 1. Kitap Fuarı için Elazığ’da bulunmaktan ve bu fuarın gelenekselleşecek olmasından büyük mutluluk duyduğunu belirten Prof. Dr. Mehmet Çelik gerçekleştirdiği söyleşide Harput tarihi ve ülke gündemine ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

“ELAZIĞ EĞİTİM SEVİYESİ YÜKSEK BİR İL”

Elazığ’ın eğitim seviyesi ve milli hassasiyetlerinin bölgesine oranla daha fazla olmasının Harput’un 19. yüzyıldaki konumu ve önemiyle alakalı olduğunu söyleyen Çelik, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Harput, 19. yüzyılda Amerika, Fransa, Almanya, İtalya, İngiltere, Rusya ve Avusturya'nın kolejleri ile doluydu. Batılı ülkeler burayı Irak ve Suriye için bir misyoner istasyonu haline getirmişlerdi. Buna karşılık sultan Abdülhamit’te bu misyoner okullarına karşı olması amacıyla Harput’a çeşitli okullar açtı ve halkı bilinçlendirmeye çalıştı. Bu nedenle ilimiz milli ve dini duygular açısından hassas bir damara sahip. Elazığ’dan yüksek rütbeli asker, paşa ve bürokratların çok sayıda çıkmasının ana sebebi de budur” dedi.

Yorum Yaz


Yorumlar
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER

Köşe Yazarları

Elazığ'da Hava

Foto Galeri

  • Hizmette 2. Yıl
  • Yeni Bosna Hersek Bulvarı

Video Galeri

  • TUZLASPOR-ELAZIĞSPOR MAÇIN ÖZETİ
  • ELAZIĞSPOR-MANİSASPOR MAÇ ÖZETİ
  • Elazığspor Şanlıurfaspor Maçı Özeti

Reka Medya | Radio Kent | Biyodez Temizlik

www.harputtv.com.tr © 2015 - Tüm Hakları Saklıdır. Harput TV - Elazığ'ın Yeni Ekranı

Tasarım-Yazılım: Medya İnternet