Harput TV Ana Sayfası

EBEDİ DOSTLUK MU?

EBEDİ DOSTLUK MU?

Elazığspor hafta sonu Doğu Derbisi olarak adlandırılan maçta, ezeli rakibi Evkur Yeni Malatyaspor ile İstanbul’da karşılaştı. İlk müsabakayı evimizde 2-1 kaybetmemizin yanında, son üç haftada elde ettiğimiz üst üste galibiyetler, bu maçın önemini katlamıştı.

Bu önemli karşılaşmadan önce biz basın mensupları tansiyonu düşürmek adına üzerimize düşen görevi yine yerine getirdik. 1930’lu yıllara dayanan Elazığ-Malatya rekabetinde istenmeyen olaylar ezeli rekabete, ebedi dostluğa gölge düşürüyordu…

 Etkisiz bir futbolla maçı 1-0 kaybettik. Kimine göre futbolcuların aşırı motivasyonu, kimine göre Teknik Direktör Bayram Bektaş’ın yanlış oyuncu tercihi bizi mağlubiyete iten nedenlerdi.

Aslında sahadaki mağlubiyetimizden ve Malatya ekibinin zaferinden öte maç sonu yaşanan olaylar bir kez daha her şeyin önüne geçti. Elazığ’da oynanan ilk maçta olduğu gibi Malatya ekibinin patronu Teknik Direktör İrfan Buz Malatyalı bir amigo edasıyla, aldığı galibiyetin tadını çıkarmak yerine profesyonelliğe sımayan, son derece çirkin hareketlerde bulunmaya devam etti.

Maçı kaybeden futbolcular zaten moralman çökmüş durumda iken Sayın Buz’un tahrikkar hareketleri fitili ateşledi. Mücadelenin ardından saha bir anda karıştı. Futbolcular birbirine girdi. Bu olay TRT’den dünyaya canlı olarak gösterildi. Her Elazığ-Malatya maçının ardından yaşanan senaryo, bu müsabakada da değişmedi.

Olayların ardından Sayın Buz kendini savunma çabaları içine girerek daha da çok çirkinleşti.

Sayın Bektaş her zamanki nezaketi ile ölçülü eleştirilerde bulundu. Bir Elazığ-Malatya rekabeti daha olaylı bir şekilde son buldu…

İstanbul’a Elazığ’dan ve çevre illerden de yaklaşık 900 taraftar gitmişti. Maç boyunca binlerce Malatyalıyı tezahüratları ile bastırdı. Yüzlerce kilometrelik yol giden taraftarlar, aldığımız mağlubiyetle hüzünlü bir şekilde ilimize döndü.

Düzeltiyorum dönmeye çalıştı!

Malatya’da taraftar kafilesinin önü kesildi. Bordo-beyaza gönül veren taraftarımıza çirkin saldırılarda bulunuldu. Bunun üzerine Elazığsporlu taraftarlar kendini savunarak, meşru müdafaa hakkını kullandı. Saatlerce güvenlikli bölgede bekletildi.

Devreye giren Kulüp Başkanı Sedat Karataş ve siyasiler, taraftarımızın güvenli bir şekilde ilimize gelmesinde etken oldu.

Elazığ’daki ilk maçta yanlış hatırlamıyorsam Malatyalı taraftarlara ne bir saldırı oldu, saha içinde futbolcularına ve teknik heyetine ne bir tahrikte ya da tacizde bulunuldu, ya da ne bir misafirperverliğin gerekliliğinin dışına çıkıldı.

Buna rağmen Malatyalıların çirkin ve gaddarca tutumları, sözde ebedi dostluğa bir kez daha gölge düşürdü. Bu hafta sonu şuna gayet net bir şekilde anladım… Biz Malatya ile ezeli rakibiz ancak ebedi dost değiliz.

Bu söylem Malatyalı futbolseverler sayesinde bir kez daha sadece kelimelerde kaldı…

Bundan sonra da Elazığ-Malatya dostluğundan bahsederek demagoji yapmak yerine, daha gerçekçi yaklaşıp bundan sonraki maçlarda kaç otobüsün camının kırılacağı, kaç kişinin yaralanacağı ve Teknik Direktör İrfan Buz’un hangi eli ya da uzuvları ile hareket çekeceğinin hesabını yapmalıyız!

DİĞER YAZILARI Tüm Yazıları

Köşe Yazarları

Elazığ'da Hava

Foto Galeri

  • AK Parti 6. Olağan İl Kongresi
  • Elazığ'a Nikah Salonu ve Kongre Merkezi
  • STK Başkanları Toplantısı

Video Galeri

  • AK Parti 6. Olağan İl Kongresi
  • Elazığ Tanıtım Videosu 2018
  • TUZLASPOR-ELAZIĞSPOR MAÇIN ÖZETİ

Reka Medya | Radio Kent | Biyodez Temizlik

www.harputtv.com.tr © 2015 - Tüm Hakları Saklıdır. Harput TV - Elazığ'ın Yeni Ekranı

Tasarım-Yazılım: Medya İnternet