Harput TV Ana Sayfası

1500 YILLIK CEHALETİMİZ!!

1500 YILLIK CEHALETİMİZ!!

Bugün ki köşe yazımda Kur'an-ı Kerimi anlıyormuyuz konusunu işlemek üzere, geneli Cami cemaatinden olan, çeşitli yaş gruplarını içeren 10 kişilik gruba mini bir anket kapsamında birkaç soru sordum...

İlk sorum; " Kur'an da kimi din alimlerine göre 6666 ayet var, bana 5 ayeti kerimenin Türkçe anlamını söyleyin " dedim. 10 kişiden 1 kişi dahi bilen olmadı. '' Bana 2 tane söyleyin '' dedim o da çıkmadı. '' 1 taneye de razıyım bari 1 tane söyleyin '' dedim. Maalesef ona da " yok bilmiyoruz " dediler. Ama " hepsini dua olarak biliyoruz, öyle sor dediler " tamam uyar lütfen okuyun dedim.

Başladılar İhlas, Felak, Nas, Tebbet surelerini okumaya. Gayet G güzel vede eksiksiz okudular. '' Şimdi bana okuduğunuz dualardan bir tanesinin anlamını söyleyin, O dualarda ne anlatılmış, bizleri Yaratan yüce Rabbimiz ne mesajlar vahyetmiş bana anlatın öğreneyim.

Öğreneyim ki; yapmamı istediği şeyleri yapayım, yapmamam gereken, men ettiği şeyleri bilip yapmayayım '' dedim. " E Arapça oku yeter işte " dediler. "İyi tamam da Allah bu sure ve ayeti kerimelerde bizlere neler öğütlemiş, neler anlatmış bunun bir önemi yok mu, bizler bu mesajları anlamazsak yaşamımızı nasıl bir temel üzerini inşa edeceğiz. Çocuklarımıza Kur'an dan neleri anlatacağız ''?! diye söyledim..

" Biz namazda kılacağımız kadarını biliyoruz yeter bize '' dediler.. " Allah bu ayetleri namazda, cenazede, sınav öncelerinde okumanız, kısmet bulmanız için mi gönderdi " dedim. " Ya ne için gönderdi " diye bana sordular. Bende " galiba siz haklısınız " dedim. Başka ne diyebilirdim ki?! Son olarak, " bana günde 5 defa okunan Ezanın anlamı nedir bunu anlatıp öğretin " dedim. " Niye sen bilmiyormusun " dediler.

Bende '' HAYIR bilmiyorum ve sizin sayenizde öğrenmek istiyorum ve sizlerden bu konuda yardım talep ediyorum '' dedim. İçlerinden sadece 2 kişi 2 satırı yarım yamalak ya söyleyebildi ya söyleyemedi ama bizler söylenmiş kabul edelim.

Evet Dindarlığımız, Müslümanlığımız, itikatımız bu kadar.Abartılı bir şekilde taptığımıza, iman ve itaat ettiğimize, canımızdan, cananımızdan daha çok sevdiğimize inandığımız Allah-ı Tealaya bile bu kadar samimiyetsiz ve riyakârlık içindeyiz. Gerisini varın siz düşünün.. İslam dünyası olarak Hal-i pür melâlimiz bundan ibaret..

1500 yıl evvel dünyaya inen hayat ve dünya klavuzumuz, rehberimiz olan Kur'an-ı Kerim'in Türkçesinin öğrenilmesi gerektiğini, verilen ilahi mesajları idrak tatbik ve tebliğ etmemiz gerektiğini 1500 yıldır konuşmamışız, dile getirmemişiz.

Yazık hemde çok yazık. İslam dünyası ve coğrafyası neden bu halde demeye Allah'tan yardım dilemeye yüzümüz vede hakkımız var mı?..

Lütfen Kur'an-ı Kerimi doğru anlayın, yaşayın gelecek nesillere doğru anlatın...

DİĞER YAZILARI Tüm Yazıları

Köşe Yazarları

Elazığ'da Hava

Foto Galeri

  • AK Parti 6. Olağan İl Kongresi
  • Elazığ'a Nikah Salonu ve Kongre Merkezi
  • STK Başkanları Toplantısı

Video Galeri

  • AK Parti 6. Olağan İl Kongresi
  • Elazığ Tanıtım Videosu 2018
  • TUZLASPOR-ELAZIĞSPOR MAÇIN ÖZETİ

Reka Medya | Radio Kent | Biyodez Temizlik

www.harputtv.com.tr © 2015 - Tüm Hakları Saklıdır. Harput TV - Elazığ'ın Yeni Ekranı

Tasarım-Yazılım: Medya İnternet