Harput TV Ana Sayfası

Operasyon sandığı etkiler mi?

Operasyon sandığı etkiler mi?

Yakın gelecekte olacak yerel ve genel seçimler halkımızın merak konusuydu. İnsanlar bu seçimin son 12 yıllık süreçten farklı biçimde şekilleneceğini düşünüyordu. Çünkü son zamanlarda gelişen gezi olayları, öğrenci evleri hadisesi ve dershane çıkışı halk üzerinde ve çeşitli camialar nezdinde olumsuz değerlendirildi. Bu gelişmeler halkın genelinde Ak Parti açısından sandığa eksi yansıma olacağı algısını yaratmıştı. Beklentiler bu minval üzerine devam ederken hiç kimsenin beklemediği bir gelişme cereyan etti. '' Yolsuzluk ve rüşvet ''.

Operasyonunun düğmesine basıldı. Deminde sıraladığım gelişmelerin üzerine birde bu operasyon eklendi. Ülke insanı şimdi bu hadisenin sandık üzerindeki tesirini konuşmaya başladı. Kimilerine göre operasyon Ak Parti için sonun başlangıcını teşkil ediyor, diğer bir kesime göre ise yaşanılanlar Ak Parti'ye dolayısıyla Sayın Başbakan'a komplo algısını oluşturuyor ve inatla iktidarın arkasında durulacağı kanısını oluşturuyor.

Her şeyden önce şunu iyi ayrıştırmak gerekiyor. Gerçekten bu bir komplo olabilir mi? Evet bunun komplo olma ihtimali elbette ki ihtimaller arasında her seçim arifesinde bu ve buna benzer olayların yaşanmasına ülke insanı olarak alıştık. Operasyon iktidarı yıpratmaya hatta düşürmeye yönelik olabilir. Menfaatler çatışması, ülkeler arası çıkarlar ülkemizi bu noktaya getirmiş olabilir. Bu nokta zamanla netleşecek, bekleyip yorumlamayı daha uygun buluyorum.

 Fakat önemle üzerinde durulması gereken bir husus var, bu bir komplo olmuş olsa bile bu olaya ismi karışan insanlar, rüşvet ve yolsuzluğa ismi karışan kişiler komplo olmuş olması sebebiyle masum mu kabul edilmeli yoksa yaptıkları suçun karşılığını görmeli mi?  Gördüğüm ve gözlemlediğim kadarıyla ortada bir suç var gizlenecek örtbas edilecek durumda da değildir.

Belgeler ve bulgular doğru olmamış olsaydı bakan çocukları tutuklanmaz ve hapse gönderilmiş olmazdı. Demek ki Bakanlar ve Başbakan bile bu akışın önüne geçemiyor. Mızrağın çuvala sığdırılamadığı her halinden aşikâr. Durum böyle olunca da Ak Parti direkt ve dolaylı olarak bu pisliğe bulaşmış oluyor. Herkes Başbakan'ın detaylı açıklamasını bekliyor. Başbakan’ın bu olaya nasıl tavır koyacağı merak konusu.

 Öyle sanıyorum ki Başbakan halkın ve kendi seçmeninin olaylara ne şekilde yaklaşacağını bekleyip ona göre tavır gösterecek. Başbakan taşların yerli yerine oturmasını bekliyor ve eğer seçmenin arkasında durduğu hissini görür ise üst perdeden bu olayın üzerine gidecek ve kolay kolay teslimiyet göstermeyecektir. Başbakan'ın yaklaşımını az çok tahmin edebiliyorum. Başbakan, yaşanılanların kendisine ve hükümete yönelik olduğunu söyleyerek bu olayı dış güçlere ve onların Türkiye'deki uzantılarına bağlayarak güven tazeleme yolunu tercih edecektir.

 İç uzantılardan kastı da herkesçe malumdur yol ayrımına geldiği Cemaatten başka bir camia değildir. Hala daha bu süreci işletenlerin Gülen Cemaati olmadığını düşünenler var onlara da Gülen Cemaati medyasının bu olayı ne denli sahiplendiklerine dikkat çekmek istiyorum.

Şüphem yok ki bu rüşvetler alınmıştır ve bu yolsuzluk ismi geçen kimseler tarafından yapılmıştır. Ak Parti bunun aksi istikametinde hareket ettikçe de daha belirgin net belge bulgular servis edilecektir. Söylenenlerden daha fazlası ise arşivlerde bekletiliyordur.

Ak Parti bu süreci doğru işletiyor mu diyecek olursanız bana kalırsa en başından bu yana çok büyük hatalar yapılıyor. İsmi geçen Bakanların görevlerinden alınmayarak devam etmesi tamamen talihsizlik.

Başbakan zaman zaman '' Burası Muz cumhuriyeti değil '' diyor. Bana kalırsa işin bu kadarı muz cumhuriyetin de bile olmaz. Bir Bakanın oğlunun adı rüşvet skandalıyla anılmış olsun babasıyla bu bağlamda telefon görüşmeleri deşifre edilsin ve bu Bakan hala daha dosyaya sirayet edebilecek, dosyayı dilediği şekilde yönlendirebilecek mekanizmanın başında olsun. Bu akıl almaz izahı mümkün olmayan bir durum. Başbakan'ın takınabileceği en uygun tavır dosyanın selameti açısından el çektirmek olmalıydı. Bu davranış sevenleri açısından daha takdire şayan olacaktı diye düşünüyorum.

Emniyet personelinin görevden alınması kamuoyu vicdanını yaralayıp farklı algılar doğurmuştur. Seçmen üzerindeki etkisine gelecek olursak Doğu ve Güneydoğu bölgesinde çok olumsuz bir etki yaratacağına inanmıyorum. Çok küçük bir zümre üzerinde olumsuz düşünce yaratacaktır. Bunun sebebi bu bölgelerde seçmen profiline bakıldığında Başbakan'ın kendi şahsına olan ilginin ve sevginin çok yüksek olduğunu görebilirsiniz. Bakış siyasi bir bakış değildir bireysel bir sevgi hakimdir. Başbakan sevgisi ve sempatisi eşi benzeri görülmeyecek düzeydedir. Kaldı ki bölgedeki seçmen bu işin Başbakan'a komplo olduğu düşüncesini taşıyor. Gönül ve tavır koymaktan ziyade destek daha da perçinlenerek devam edecek diye düşünüyorum. Fakat bakış İç Anadolu’ya diğer bölgelere gidildikçe daha olumsuz yansıyacaktır. Çünkü diğer bölgelerdeki seçmen duygusal bir bakıştan ziyade olayların gerçekliği ve ülkenin çıkarlarına ne denli yansıyacağı noktasında değerlendirip vereceği oyu tekrar gözden geçirecektir.

Olaya Elazığ olarak yaklaştığımızda ilimizde küçük kopmalar olabilir ama genel seçmen üzerinde çok olumsuz hava esmez. Lakin şunu da belirtmek gerekiyor ki bu seçim geçmiş yıllardaki gibi çantada keklik düzeyinde geçmeyecek. İşi zekice yürüten, seçim dengelerini değiştirebilecek hamlelere ve çalışkanlığa sahip rakip belediye başkan adayı var. MHP bu yıl çok ciddi hazırlanıyor. Bana bundan iki ay önce seçim nasıl olur diye soracak olsalardı hiç şüphesiz Ak Parti açık ara alır derdim fakat şu son virajlar işin boyutunu değiştiriyor. Dengeleri eşit hale getiriyor. Elazığ'ın çıkarları tarafında yer alarak bu seçimde sadece Elazığ'ın kazanmasını diliyor ve istiyorum. Elazığ kâbus dolu günlerden sıyrılmalı bölgede hak ettiği güzel günleri yakalamalıdır. Herkese iyi hafta sonları diliyorum.

DİĞER YAZILARI Tüm Yazıları

Köşe Yazarları

Elazığ'da Hava

Foto Galeri

  • AK Parti 6. Olağan İl Kongresi
  • Elazığ'a Nikah Salonu ve Kongre Merkezi
  • STK Başkanları Toplantısı

Video Galeri

  • AK Parti 6. Olağan İl Kongresi
  • Elazığ Tanıtım Videosu 2018
  • TUZLASPOR-ELAZIĞSPOR MAÇIN ÖZETİ

Reka Medya | Radio Kent | Biyodez Temizlik

www.harputtv.com.tr © 2015 - Tüm Hakları Saklıdır. Harput TV - Elazığ'ın Yeni Ekranı

Tasarım-Yazılım: Medya İnternet