VAİZE BAK VAİZE... - Kayahan Topal

VAİZE BAK VAİZE...


Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz sayesinde Elazığ son yılların belki de en güzel Ramazan akşamlarını yaşıyor.

Bunu ben değil rakamlar söylüyor.

Her gün sadece bin vatandaş belediye otobüsleriyle etkinliklerin yapıldığı tarihi Harput'a geliyor.

Belediye tarafından Harput'a kazandırılan tüm yeni ve eski oto parklar doluyor, insanlar adeta bu tarihi mekâna akın ediyorlar.

İftar sonrası 3 bin aracın Harput'a geldiği söyleniyor. 

Yani kısacası her araçta 2 kişi olduğunu varsayarsak 6 bin kişi özel araçlarıyla, bin kişi otobüs ve 500 kişi de minibüs ile geliyor olsa toplam sayı 7 bin 500 civarında. Evet, her akşam 7 bin 500 kişi Harput'a geliyor ve burada Ramazan ayının tadını doyasıya çıkarıyorlar.

Toplu taşıma ücretsiz, su ücretsiz, çay ücretsiz, pamuklu şeker ve patlamış mısır ücretsiz, etkinlikler rahat bir şekilde izlensin diye koltuklar her akşam temizlenip toplanıp, yine bir bir buraya diziliyor.

Teravih namazı saati olan 21.30 ila 22.30 saatleri arasında da camii cemaati rahatsız olmasın ve rahatlıkla namazlarını eda etsin diye, tasavvuf türü olsa dahi müzik programı yapılmıyor.

 Bu zaman diliminde sessiz tiyatro (pandomim) ve en düşük ses tonlarında Hacivat ve Karagöz gösterisi, edep, örf ve adetlerimizi tanıtan çeşitli orta oyunlar sahneleniyor.

Namaz sonrası yapılan tasavvuf programında dahi hareketli ritm'de olan ilahilere yer verilmiyor. Sunuculuğunu yaptığım bu etkinlikte Belediye Başkanımız Mücahit Yanılmaz'da fırsat bulduğu akşamlarda çoğunlukla burada programları takip ediyor, ekiplerin çalışmalarını yerinde inceliyor ve en önemlisi vatandaşları dinliyor, onlarla uzun uzun sohbetler gerçekleştiriyor.

Kendisinin olmadığı akşamlarda da  Başkan Yardımcıları, Birim Müdürleri ve Belediye Meclis Üyeleri burada bulunuyorlar. 

Başkanımızın üzerinde önemle durduğu konulardan biri de camii cemaatinin etkinlik nedeniyle rahatsız olmaması ve bunun için de her akşam bizleri dikkat etmemiz konusunda altını çizerek uyarıyor. 

Kalkınma Bakanımız Cevdet Yılmaz, Elazığ Valimiz Ömer Faruk Koçak, Elazığ Milletvekillerimiz Zülfü Demirbağ, Şuay Alpay ve Sermin Balık ile il müftümüz Peyami Güngör de programları izleyen ve sonrasında memnuniyetlerini ifade eden isimlerin başında geliyorlar.

Bilgisayar oyununa, mahkûm olan minik evlatlarımızın etkinlikte Hacivat ve Karagöz'ü karşılarında görünce duydukları sevinci gözlerinden anlayabiliyorsunuz.

Harput esnafı başta olmak üzere, eski muhtar Fevzi Kahraman ve yeni muhtar Zülküf Demirpolat da yapmış oldukları değerlendirmelerde Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz'a teşekkürlerini sunuyorlar.

Harput’a renk geldi, neşe geldi diyiyorlar…

Sosyal medyada bu konuda yapılan haberlerin altında yer alan yorumlarda genel anlamda olumlu.

Kanal Fırat ve Kanal e televizyonları da bu güzel aktivitenin Harput'a gelemeyenlerin de takip etmesi için canlı yayınlar gerçekleştiriyorlar.

Hani Allah var, son derece de yoğun bir şekilde izleniyorlar.

Özetle Harput'taki Ramazan etkinliğinden neredeyse herkes memnun.

Fakat biri var ki bu durumdan rahatsız olmuş olmalı.

Rakip organizasyon firmaları değil…

Halkın sesi olan basın temsilcileri hiç değil…

 Komşu belediye yetkilileri de değil.

Rahatsız olan kim biliyor musunuz?

CAİZ'mi dir bilmem, asli görevi vatandaşlara dini konular hakkında bilgi vermek olan muhterem (!) bir VAİZ...

Beyefendi (!) dini konular hakkında insanlarla sohbet gerçekleştirmek yerine, konu sıkıntısı yaşıyor ya da gündem de kendisini yer bulmak istiyor olsa gerek, başlıyor etkinliği bu kürsüden konuşmaya ve ileri geri hak etmediğimiz sözler sarf ediyor...

Geçtiğimiz akşam etkinliklerin yapıldığı alanda bulunan Sarahatun Camiinin içine aktivite yapılırken girdim ve acaba içeri ses gidiyor mu diye bir baktım..

Cemaati rahatsız ediyorsak ayıp etmişizdir dedim ve gerekiyorsa onlardan özür dileyip helallik alayım diye düşündüm.

Ama arkadaş müzik olmayan, sessiz tiyatro oyunundan dolayı ses gelirmi tabi ki gelmez. 

Bu kez de Hacivat ve Karagöz'ün sahneye çıkmasını bekledim.

Fakat içeri ses yine gelmiyordu.

Yalan ve yanlış olmasın dedim ve içeride kamera kaydı aldım. İzlemek isteyenlere görüntüleri sunabilirim. 

Bu konuda sosyal medyada yapılan yorumlarda benimle aynı fikirde...

İşte bazı yorumlar:

Murat Kesen- Ses Sanatçısı:4

“Sevgili kardeşim millet çıktı aya biz gidiyoruz yaya ben Başkanımızı ve sizleri tebrik ediyorum. Harput’taki misafirlere orda bulunan halka yapmış olduğunuz bu güzel etkinlikten dolayı teşekkür ediyorum ramazan ayına uygun olup okunan ilahiler de feyiz veriyor insana konuşulacak o kadar şey var ki bunlar konuşulmuyor sizlerin yaptığı bu güzellikler konuşuluyorsa oturup bi düşünmek lazım sevgilerimle”

Nehir Mutlu-Araştırmacı:

Degerli Kardeşim Kayahan,
Yaptığınız etkinlikler bırakın Osmanlı adetlerini tüm İslam âleminin ramazan ayında çocuklarının zihninde çok güzel hatıraların ve izlenimlerin bırakıldığı bir etkinlik.

 Sizin sayenizde birçok anne ve baba iftar ve teravih sonrası bir köseye sinip televizyon seyretmek, kahvelerde oturmak yerine ailesi ile birlikte hoşça vakit geçirerek tiyatro vs gibi sosyal aktiviteleri de gerçekleştirmiş oluyor.

 Adi gecen vaiz her kimse önce konuşacak bir konu bulamadığından gündeme gelmek maksadı ile bu tur ses getiren bir etkinliği eleştirerek on plana çıkmak istemiş olabilir. 

Bu coğrafya hem Ramazan etkinlikleri hem paskalya bayramları hem de aklınıza gelebilecek her turlu farklı din ve kültürlerin etkinliklerini keyif ve özveriyle kaldırabilecek bir coğrafyadır ki dünya sen ve senden farklı olanlarla güzeldir.

Seni ve çalışma arkadaşlarını yapmış olduğunuz bu güzel çalışmadan dolayı tüm içtenliğimle kutluyorum. Ben isterdim ki bu ülkede bu tur insanlar bir koltukta oturup kafasına kavuk önüne 2 mikrofon koyup onu bunu eleştirmek yerine millete bilinenleri akil vermek yerine yaptıkları teşvik edici ve örnek teşkil edici projelerle gündeme gelsinler.

Ama maalesef...

Ayşe Serin Dere- Harita ve Kadastro Teknikeri

“Yarım hoca dinden edermiş…”

Bu ve benzeri yorumları umarım okur muhterem(!) Vaiz…

Vaizimiz gündem hakkında konuşmaya başlamışken oldu olacak bu hafta da Elazığspor'u konuşsun...

Malum gündem maddelerinden biri de bu...

Elazığ Müftüsü kıymetli hocam Peyami Güngör'ün bu durum hakkında duyarlı olacağına ve Vaizlerimizle bir hasbi hal edeceğine inanıyor, saygılar sunuyorum...

 

harputtv@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
17Ağs

Doları Bahane Edip Zam Yapanlar!

16Ağs
06Haz

Şehrin Vizyonundan Umutluyum

09Nis

Bir Türlü Yüzümüz Gülmedi

02Nis

Ne Gereği Vardı!