HİZMETTE 7 AY - Mehmet Karaaslan

HİZMETTE 7 AY


Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, göreve geldiği tarihten bugüne gerçekleştirdiği hizmetleri  “hizmette 7 Ay” konulu basın toplantısında değerlendirdi. Benzer makamlarda genelde yıllık değerlendirmeler yapılırken, yerleşik teamüllerin aksine hizmette 7 aylık bir karne ortaya konması “yeni Elazığ”ın da yeni yüzü ve yeni bir yansıması oldu.

Basın toplantısında gözlemlediğimiz şu ki, nisan ayı ile başlayan çalışmaların ilk adımını; kurumsal kimlik ve itibar, halkta yeniden güven tesis etme ve hizmette halka kolaylık sağlama oluşturmuş. Başkan Yanılmaz, seçim sürecinde hep dile getirdiği “etik-estetik- ekonomik” kuralını kısa süre içinde hayata geçirmiş durumda. Yapılacak her hizmetin, ortaya konacak her imalatın öncelikle şeffaf şekilde ihale edilmesi, sağlam, dayanıklı ve estetik olması, son olarak da en ucuza ediniminin sağlanması hususunda yönetimde kesin bir kararlılık var.

Basın toplantısında da gördük ki Başkan Yanılmaz, Elazığ’ı; bütün ilçeleri, ekonomik ve sosyal değerleri, kültür ve turizm değerleri açısından bir bütün olarak görüyor. Şehre bakışı salt belediyecilik hizmetleri ile sınırlı değil. Topyekûn bir kalkınma ve büyüme için şehrin tüm problemleriyle ve tüm aktörleriyle temas ve iletişim halinde. Yerel gündemle birlikte genel sorunlarla da birebir ve yakından ilgileniyor.

 Kalkınma Kurultayı, uluslararası etkinlikler, tanıtım günleri için önemli çalışmalar ortaya konmuş. Elazığ Belediyesi’nin görev ve sorumluluk alanı içinde olmamasına rağmen Hazar Gölü ile ilgili çalıştayda bizzat kendisi görev talep ettiğini, Hazar Gölü’nü şehrin büyük bir turizm potansiyeli olarak gördüğünü ve bu sebeple bu alanda yapılacak tüm çalışmalarda gönüllü olarak var olmak istediklerini basın mensuplarıyla paylaştı.

Başkan Yanılmaz’ın şehir halkını en çok heyecanlandıran projelerinden biri de Zübeyde Hanım Caddesi üzerinde bulunan resmi kurumların il dışına çıkartılarak bu alanların halka açılacak olması. On yılların hayalinin gerçek olmasına ve öğretmenevinden başlayıp Çaydaçıra kavşağına kadar olan çam ağaçları ve değişik bitki türleriyle donatılmış sahanın halkımızın hizmetine sunulacağı sayılı günler kaldı. Başkan Mücahit Yanılmaz, DSİ ve Orman Bölge Müdürlükleri’yle protokolün imzalandığını, Karayolları Genel Müdürlüğü ile de protokol yapma aşamasına geldiklerini söylemesi bu konuda epey mesafe alındığının göstergesi oldu.

Merkezde bulunan mesire alanı ile Cip Barajı mesire alanının belediyeye devri de kesinleştiğini de açıkladı Başkan Yanılmaz. Bu iki mekân,  günübirlik piknik yapmak düşüncesinde olan ailelerin başta güvenlik olmak üzere bazı çekincelerinden dolayı tercih etmediği alanlar haline gelmişti. Ocak ayından sonra bu mesire alanlarında çalışmalar başlayacak ve yeni sezonla birlikte yeni yüzü ve hizmet anlayışı ile halkımıza sunulacak.

Çaydaçıra Mahallesi’ni Zübeyde Hanım Caddesi’ne bağlayan ana bulvar ile Tofaş Kavşağı’nı Güney Çevre Yolu’na bağlayan bulvarın hizmete açılması, şehrin ortasında olmasına rağmen halka kapatılan PTT meydanının 8.400 metrekarelik alanıyla İzzetpaşa adıyla yeniden düzenlenerek halka açılması, kaldırım istilalarının önlenmesi, semt pazarcı esnafına yeni düzenlemeler, semt sahaları, cami halılarının periyodik olarak yıkanması, 12 yaş altı futbol okullarının açılması, sosyal ve kültürel faaliyetler,  7 aylık bir süreye sığdırılan hizmetlerden sadece birkaçı.

Başkan Mücahit Yanılmaz kadar şehir halkını da en çok heyecanlandıran en önemli yatırım ve yenilik ise çöpten enerji üretimi yönünde önemli adımların atılması oldu. Düzenli depolanması, çevreye zararsız hale getirilmesi yönünde çekinen sıkıntılar şimdilerde şehre katma değer olarak şehre yansıyacak duruma evrilmiş durumda. Mart 2015 tarihinden itibaren çöpten enerji üretimine başlanacak. Başkan Mücahit Yanılmaz’ın büyük bir titizlikle ve her aşamasını adım adım takip ederek hazırlanan ihale şartnamesine uygun olarak firmaların vermiş olduğu teklifler üzerinde yeniden bir pazarlık yaparak belediyeye verilecek payın yüzde 35’e kadar yükseltmesi “harcamada cimri, hizmette cömert olma” ilkesinin de açık ve net fotoğrafı olmuş durumda. Bu oranın Malatya Belediyesi ihalesinde sadece yüzde 8,5 olduğu düşünülürse Elazığ’ın ne kadar kazançlı olduğu da görülecektir.

Başkan Mücahit Yanılmaz’ın yedi aylık hizmet süresi içinde satırbaşlarıyla da olsa yaptıklarını kadar yapamadıklarını da açık yüreklilikle ifade etmesi şeffaf yönetim anlayışının göstergesi oldu. Başkan Yanılmaz; Nailbey Mahallesi’nin talebi olan taziye evini uygun yer bulamadıkları için yapamadıklarını ifade etmesi ve mahalle halkına da herhangi bir mekan bulunduğunda kiralama usulü ile de olsa taziye evi açacakları çağrısında bulunması aynı zamanda halkla birlikte yönetim anlayışının tezahürü oldu.

İlk 7 aylık icraatlar de gösteriyor ki Elazığ, kısa süre içinde yepyeni yüzüyle ve yeni hizmetlerle adından söz ettirecek.

 

harputtv@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
14Oca

HIZLI TREN

15Ara

BU YÜREĞİ ANLAMAK'

04Ara

'MORALİNİZ BOZUK'

27Kas

HEP BİRLİKTE KALKINMA

10Kas

HİZMETTE 7 AY