Gündeme Dair... Afrin! - Aziz Dinç

Gündeme Dair... Afrin!


TSK. Tarafından yürütülen Zeytin Dalı Harekâtının bugün 44.günü,  operasyon planlandığı gibi başarılı bir şekilde devam ediyor. Terör örgütlerinin ellerinde bulunan köy ve kasabalar tek tek geri alınıyor. Afrine giden tüm yolların tamamına yakını TSK.ve ÖSO kontrolüne geçmiş durumda.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, harekat kapsamında terör örgütleri PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ mensuplarının etkisiz hale getirilmesine yönelik kara ve hava operasyonları devam ediyor.

Bugün yapılan operasyonlar sonucunda 82 terörist daha etkisiz hale getirilerek, harekatın başlangıcından bu yana toplam etkisiz hale getirilen terörist sayısı 2516’ya ulaştı.

Bölge den terör örgütleri temizlenip, bölgeler gerçek sahiplerine verilene kadar harekat devem edecek görünüyor. Bütün şer güçlerinin ittifakına rağmen,bu dönemde Türk halkı olarak daha somut ve elle tutulur davranışlar sergilememiz gerektiği inancındayım.

AFRİKA..

Sayın Cumhurbaşkanımız ve beraberindeki heyet, üç Afrika ülkesini kapsayan bir gezi gerçekleştirdi. Gezilerle ilgili haber ve yorumları ve açıklamaları dinleyince 2000 li yıllara kadar bu kıtayla ilgili yeterli çalışmanın yapılmadığını görüyoruz. Oradaki Müslüman kardeşlerimizi batılı sömürgeci devletlere teslim etmişiz. Yapılan ticari anlaşmalar tabi ki çok önemli ama burada üzerinde durulması gereken o insanların bizim ilgimize ve kardeşliğimize ne kadar özlem duyduğudur.

Sayın Cumhurbaşkanımıza gösterdikleri ilgi ve alaka, Ülkemizin liderliğinin bir göstergesidir. Bizler bu kardeşlerimizin umudu olmuşuz. Onun için herkesin bireysel hesapları bir tarafa  bırakıp daha fazla çalışması gerektiği gün gibi ortadadır. Şu andaki operasyonlarımız sadece bizi değil tüm İslam coğrafyasını ve Müslüman alemini ilgilendirmektedir.

Hepimizin devletimizden yana saf tutması ve değerlerimize dört elle sarılması zamanı.

CUMHUR İTTİFAKI..

Sayın Devlet Bahçeli tarafından aylar öncesi gündeme getirilen ve alt yapısı oluşturulan bu ittifak konusunda iki parti temsilcileri arasında yapılan görüşmeler olumlu sonuçlandı.2019 yıllında yapılacak seçimlerde AK Parti ve MHP si birlikte CUMHUR İTTİFAKI altında girecekler. BBP.sinin de destek verdiğini söyleyebiliriz.

Her ne kadar muhalefet partileri bu konuda tutarsız bir şekilde her zamanki gibi haksız bir şekilde eleştiriyorlarsa da  bu yapılan bu ittifakın hiçbir sakıncası yoktur.

Şu anda uygulanan seçim sistemi içerisinde uygulanabilirliği tüm hukukçuların ortak görüşüdür. Uygulanan D’HONT sistemi buna müsaade etmektedir. Asl olan seçmenin iradesinin sandığa hür bir şekilde yansımasıdır. Bu gerçekleştirdikten sonra hiç kimsenin bu itirazının olmaması gerekir. Her siyasetçiye ve siyasi partiye yakışan seçmene hitap eden ve onun oyunu alacak politikalar bulup geliştirmesi gerekir. Bunu yapamayanların mazeretler üretip sanal ve tutarsız politikalarına seçmenin pirim vermesini beklemesin.

Yeri gelmişken siyasi bir tavrı değerlendirmeden geçemeyeceğim.

CHP nin İstanbul İl başkanlığı seçimi ve ortaya çıkan sonuç. Seçilen il başkanının siyasi geçmişi ve yaptıkları ile söyledikleri ne bir siyasetçiye neden  bir bayana yakışmayacak davranışlardır.

Bir insanın hele hele bir bayanın bir ülkenin seçilmiş Cumhurbaşkanına karşı sarf ettiği cümlelere baktığımızda adap ve terbiye sınırlarını aştığı ve utanç duyulacak bir davranış olduğunu görmekteyiz.

Yıllardır bu ülke insanını demokrasi ve insan hak ve özgürlükleri söylemleri ile aldatan bir partinin gerçek yüzünü göstermiştir. Her siyasinin görüş ve politikalarını beğenme zorunluluğu yoktur. Önemli olan senin görüş ve fikirlerini edep ve ahlak sınırları içerisinde temel hak ve özgürlüklere saygılı bir şekilde dille getirmendir. Eğer bunu yapamıyorsan sende bir sorun vardır. Bu sorun psikolojikte olabilir, siyasi yetersizlikte olabilir, acizlikte olabilir. Bunu görüp tedavi yoluna gitmelisin.

Bu fotoğraf CHP. Yıllardır izlediği ve halk nezdinde kabul görmeyen politikasının bir özetidir. Suçu ve suçluyu başka yerde değil kendinde araması gerekir. Ülkemizin değerlerini ön plana çıkartan bir siyasi davranış ve söylemler geliştirmesi gerekir. Buna halkın sırtını dönmesi imkânsızdır.

Doksan yıllık bir siyasi geçmişi olan partinin iktidar olamamasının iki sebebi olabilir. Biri yanlış politikalar, ikincisi ise yanlış yöneticilerdir. CHP de ikisi de mevcut.

Şu anda sadece bizim değil tüm İslam coğrafyasının geleceğini ilgilendiren bir savaş veriyoruz. Şahsi ve küçük siyasi ve maddi hesapların yapanların oturup düşünmesi gerekir. Etrafımızdaki milyonlarca yurdundan olmuş insanları görüp kendimizi ve yaptıklarımızı sorgulama zamanıdır.

Ben merkezli politikaları bırakıp, biz ve ülkemizi ön plana koyup politikalar ürettiğimiz zaman hem bize hem de ülkemize faydamız olacağı kanaatindeyim.

Bencil insan, tek başına kalmış  meyvesiz bir ağaç gibi kurur gider.

Baba malından ne fayda, başta devlet olmasa.

Rabbim bu ülke için mücadele eden güzel duygu ve düşünceler besleyen insanları muhafaza eylesin.

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
25May
18May

Kimin İçin Yürüyoruz

14May
05May
14Nis

BİZ BU HALE NASIL GELDİK