Bunların Fiyatı Kaça' - Kayahan Topal

Bunların Fiyatı Kaça'


Zaman zaman kendi gördüklerimizi ve duyduklarımızı, zaman zamanda siz değerli eş dost ve okurlarımızdan gelen konuları gündeme getirmeye ve yazmaya gayret ediyorum.

Geçtiğimiz günde “İyi Güzel Ama….” Başlıklı köşe yazımızın ardından benim için değerli bir isim olan Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesi Yaşar Kıran güzel bir yazı önerisinde bulundu.

Öneri şu:

“Market ve benzeri birçok iş yerinde neden ürünlerin fiyatları yok”

Aslına bakarsanız son derece haklı Yaşar hocamız.

Küçük iş yerlerinde ve manavlarda neredeyse fiyat etiketleri yok denecek kadar az.

Olan bazılarında ise fiyatlar müşteriyi yanıltacak türden.

Örneğin kilogramı 2 TL yerine, küçük harflerle yarım kilo yazılıp yanına büyük harflerle 1 TL yazan esnaflarımız oluyor.

Fiyatın yarı yarıya ucuz olduğunu gören vatandaş hızlı bir şekilde ürünü almak için satıcıya yaklaşıyor ve ver 1 kilo diyiveriyor…

Fiyat gerçeğiyle de satın almış olduğu ürünün miktarının az olmasıyla yüzleşiyor…  

Ayıp olur düşüncesiyle almak zorunda kalıyor ve çekip gidiyor.

Bugün büyük alışveriş merkezlerinin birçoğunda dahi ürünlerin etiketleri bulunmasına karşın ya etiketler anlaşılmayacak kadar karma karışık bir şekilde yerleştirilmiş ya da ürün farklı yerde, etiket farklı yerde bulunuyor.

Durum böyle olunca da haliyle etiketteki fiyat diye bakarak aldığınız ürün, kasa da bir bakmışsınız farklı fiyatta size satılmış…

Aslın da tüketici olarak da bizler bu konuda manav, market vs yer sahiplerine ve çalışanlarına yeteri derece de uyarı yapmıyor ve çekimser kalıyoruz.

Yetkililer gelsin etiketleri kontrol etsin düşüncesi hâkim olan görüş.

Ama işi sadece onlara bırakmak bence yanlış.

Bende bu konuda ciddi anlamda bir denetim eksikliği olduğunu düşünüyorum.

29 Ağustos 1995 Tarihli Resmi Gazetenin, 22389 sayısında bu konuda tüketicinin korunması adına maddeler açık ve net bir şekilde yazılmış, 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 12 ve 31 inci maddelerine dayanılarak da maddeler düzenlenmiş.

Bakalım bu hatırlatmamızdan sonra esnaf kardeşlerimiz biraz daha dikkatli davranıp etiket koymaya başlayacaklar mı, yoksa yetkililerin bu konuda kendilerini uyarmasını mı bekleyecekler bunu hep birlikte göreceğiz…

Şahsen ben Esnaf Odalarının bu konuda öncü olması ve bir çalışma yapmasını açıkçası son derece yerinde buluyorum.

harputtv@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
17Ağs

Doları Bahane Edip Zam Yapanlar!

16Ağs
06Haz

Şehrin Vizyonundan Umutluyum

09Nis

Bir Türlü Yüzümüz Gülmedi

02Nis

Ne Gereği Vardı!