Elazığ'a Yeni Alt Geçitlermi Yapılacak? - Kayahan Topal

Elazığ'a Yeni Alt Geçitlermi Yapılacak?


Sürücüler için büyük önem taşıyan alt ve üst geçitler, yüksek bedelli olmaları nedeniyle ülkemizde genelde Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından ve nadiren de olsa belediyeler tarafından inşa ediliyor.

Şehrin görüntüsünü değiştiren alt geçitlerin en büyük faydası ise zamandan kazandırmak oluyor.

Yoğun saatlerde dakikalarca bekleyeceğiniz kavşaklardan akıllı alt ve üst geçitler sayesinde saniyeler içerisinde geçebiliyorsunuz.

Komşu Malatya’da Elazığ’ın güney çevre yolu gibi üç gidiş, üç geliş yönünde bir yeni çevre yolu bulunmadığı için, Bölge Müdürlüğü Elazığ’da bulunan Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından burada çevre yolu için çok sayıda alt geçitler inşa edildi.

Malatya’da alt geçitler şehre ayrı bir hava katarken, Elazığ’da da neden olmasın dedik ve üç noktada, (Çayda Çıra, Kekliktepe ve Yeni Güney Çevre Yolu) bunun hayalini kurduk.

Hayaldi ve gerçek oldu olmasına ama çok konuşuldu ve halada konuşulmaya devam ediyor bu kavşaklar…

Elazığ tabiriyle işi yüzümüze gözümüze bulaştırdık…

Kavşak kelimesini duymak istemez hale geldik…

Zaten bu yönde beklentisi olan vatandaşlarda, aylarca yaşadıkları sıkıntılardan sonra her ne kadar mevcut durumdan memnun olmasalar bile “lüzumu yok yapmayın biz bu hale razıyız” der gibiler…

Peki şimdi Elazığ’a yeni alt geçitler mi yapılacak?

Karayolları Genel Müdürlüğünün yollardan geçen araç sayısını ölçmek için kullandığı otomatik sayım cihazı da şu günlerde Malatya güzergahında bulunan kavşaklarda işlem görüyor.

İlk olarak Hazardağlı kavşağında bu kavşakla kesişen tüm yollarda gördüğüm ölçüm cihazı, şimdilerde ise Tofaş kavşağı üzerinde sayım yapıyor.

Bundan sonrada muhtemelen Apdullahpaşa, Misland kavşağı ve Hilalkent kavşaklarında ölçümünü yapacaktır diye düşünüyorum.

İşlem rutin değil bunu biliyorum çünkü yıllardır bu kavşaklarda bu cihazı görmedim, peki niçin sayım yapılıyor bunu da yetkililerimize sormak gerek.

Bana kalsa Çayda Çıra Kavşağının devamı olan tüm kavşaklarda Hilalkent’e kadar alt geçitler olmalı, peki ya sizce?

 

harputtv@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
17Ağs

Doları Bahane Edip Zam Yapanlar!

16Ağs
06Haz

Şehrin Vizyonundan Umutluyum

09Nis

Bir Türlü Yüzümüz Gülmedi

02Nis

Ne Gereği Vardı!