Harput İlahileri Albümü - Kayahan Topal

Harput İlahileri Albümü


Elazığ’ın zengin kültüründe musikisinin geniş bir yer aldığını bilirdim ama bu kültür içerisinde Harput ilahilerinin de aynı şekilde geniş yer bulduğunu açıkçası yakın bir zaman önce öğrendim.

Geçtiğimiz yıl Elazığ Belediyesinin Harput’ta gerçekleştirdiği Ramazan etkinliklerinde Sanatçı Ahmet Yüce ile birlikte sahne almış ve bir birinden güzel tasavvufi eserlerle Ramazan akşamlarına renk katmıştık diye düşünüyorum.

Öyle ki sayısı yüzbinleri bulan vatandaşlar Harput’ta ki etkinliklere ilgi göstermiş ve bu programları ilgiyle takip etmişti.

Programlar içerisinde Sanatçımız Ahmet Yüce’nin en çok istek alan ve seslendirmesi istenilen ilahi ise “Şem’a Yanan Pervaneler” isimli eser olmuştu.

Son derece güzel bir eser olan bu ilahinin, Elazığ ve Harput’a ait olduğunu öğrenince ise daha bir mutlu olmuştum.

Çok beğenilen ve çok istenen diğer Harput ilahileri de hemşerilerimiz tarafından her akşam rağbet görüyordu. “Aziz Şehrin Aziz Şahsiyetleri” programının yürütme kurulunda yer alan biri olarak, katılmış olduğumuz bir toplantı da Sanatçı Ahmet Yüce’nin Harput İlahilerini albüm yapalım önerisini şahsen bende çok desteklemiştim.

Sanatsal ve kültürel birçok etkinliğe destek veren Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’da o gün bu öneriye sıcak bakmış ve Ahmet Yüce tarafından konuyla ilgili araştırmaların yapmasını istemişti. 

Yapılan araştırmaları inceleyen Başkan Yanılmaz da, bu düşünceyi icraata dönüştürmek için çok uygun bir zamanı bence tercih etti ve Harput İlahileri albümü 11 ayın sultanı Ramazan Ayı içerisinde sevenleriyle buluştu. 

10 eserin yer aldığı albüm için Harput’ta “Şem’a Yanan Pervaneler” isimli ilahiye çok güzelde bir klip çekildi. Kral Tv ekranlarında birkaç gün içinde izleyicileriyle buluşacak olan eser sanırım çok ilgi görecek. Şahsen ben çok beğendim.

Albümde dikkat çeken ve bence en önemli konulardan birisi de Elazığ’a ayrı bir gönül bağı olan ve Erganili olmasına karşın her fırsatta Elazığ’a memleket gözüyle bakan, yılların usta sanatçısı İzzet Altınmeşe’nin Harput İlahilerinden “Vardım Bir Gülşene” isimli eserde Sanatçı Ahmet Yüce ile düet yapması.

İzzet abimizin de ağzına yüreğine sağlık, kendisine teşekkür ediyorum.

Her ne kadar albümün tanıtımına çağrılmazsak da, emeği geçen tüm sanatçılarımız ve Elazığ Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Özcan Uluç ile Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’a da bu güzel eser için minnettar olduğumu ifade etmek istiyorum.

Sayın Başkanım Elazığ’da birçok caddeyi asfalt ile buluşturabilirsiniz, birçok yerleşim yerine park kazandırabilir, belki de Elazığ’ı en temiz şehir haline bile getirebilirsiniz. Bu hizmetlerininiz hepsi bence bir süre sonra unutulur ama unutulmayacak bir esere “Harput İlahileri” albümüyle imza attınız.

Adetten olduğu için değil, yürekten teşekkür ediyorum.

Harput İlahileri albümüz şehrimize hayırlı olsun…

harputtv@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
17Ağs

Doları Bahane Edip Zam Yapanlar!

16Ağs
06Haz

Şehrin Vizyonundan Umutluyum

09Nis

Bir Türlü Yüzümüz Gülmedi

02Nis

Ne Gereği Vardı!