Kalkınma Kurultayının Ardından - Kayahan Topal

Kalkınma Kurultayının Ardından


Elazığ, geleceği adına önemli bir kurultayı geçtiğimiz cuma ve cumartesi günleri 19-20 Eylül tarihlerinde geride bıraktı.

İlki 2001 yılında yapılan kurultayın ardından yapılan ikinci kurultay, ilk kurultayın ardından Elazığ’a kazandırılan Akgün Otelde gerçekleşti.

İlgi son derece fazlaydı.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz başta olmak üzere milletvekilleri, valilik, belediye, rektörlük düzeyinde şehrin üst düzey yöneticileri ve çalışanların kurultayı iki gün boyunca büyük bir dikkat ve ciddiyetle takip ettiler.

Kurultay olsun diye bir kurultay yapılmadığı, kurultayı takip edenler tarafından açık bir şekilde görüldü.

Kanal 23, Kanal e ve Kanal Fırat televizyonları canlı yayınlarıyla bunu şehre taşıyarak bence son derece önemli bir görevi yerine getirdiler, gazeteci arkadaşlarımız kurultayın öne çıkan başlıklarını sayfalarına taşıdılar.

Gerek kurultayın sunuculuğunu ve gerekse Kanal 23 canlı yayınlarını gerçekleştiriyor olmam nedeniyle kurultayın her anını takip ettim dersem inanın abartmamış olurum.

Kalkınma Kurultayı ile aziz şehir Elazığ’ın 2023, 2040, 2050 hatta Anadolu’ya gelişimizin bininci yılı olan 2071’de ki vizyonunu ortaya koymaya çalışıldı.

Malum, Elazığ’ın neyi meşhurdur denildiğinde Orciği, Mermeri, Harput’u, Hazar Gölü, Çayda Çırası, Kürsübaşısı, üzüm’ü, şarabı, kayısısı, alimleri, Elazığspor’u, alabalığı, insanlığı ve buna benzer birçok şeyi sayar dururuz.

Maalesef bu saydıklarımızın hiç birini de çok iyi bir şekilde tanıtamıyoruz ve  tanıtamamak en büyük hatamız oluyor olsa gerek.

Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz’ında kurultayda yaptığı konuşmada olduğu gibi, “Kişiye soruyoruz ne iş yaparsın diye? Kişi cevaplıyor: Ne iş olsa yaparım diye? Bu o kişinin her hangi bir alanda kendini geliştirmediğinin en açık göstergesi.”

Elazığ’ın neyi meşhur, her şeyi meşhur…

Durum böyle olunca da belli bir alanda yoğunlaşamayan Elazığ, halk oyunlarını ve Hazar Gölünü Diyarbakır’a, Baskil’in meşhur kayısısını ve balığını Malatya’ya, dünya çapında meşhur mermerini Afyon’a kaptırdı gitti.

Kurultay’da öne çıkan başlıklar kapsamında, Elazığ’ın hangi alanda Türkiye’nin neresinde olduğu çok iyi araştırılmıştı. Alabalık konusunda kafes yetiştiriciliğinde Türkiye birincisi olmamız, mermer ve yer altı kaynakları konusunda zengin kaynaklara sahip olmamız ve Elazığ’ın turizm potansiyelinin yüksek olması öne çıkan başlıklardı.

Özetle Elazığ’ın neyi meşhur denildiğinde bence her Elazığlı ilk olarak Türkiye de birinci olan alabalığını ve ardından mermerini söylemeli buna yoğunlaşmalı…

Son olarak organizasyonu başarılı bir şekilde gerçekleştiren Hartur işletme sahibi Av. Burak Soylu’yu da tebrik ediyorum.

harputtv@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
17Ağs

Doları Bahane Edip Zam Yapanlar!

16Ağs
06Haz

Şehrin Vizyonundan Umutluyum

09Nis

Bir Türlü Yüzümüz Gülmedi

02Nis

Ne Gereği Vardı!