PATİLA, YUFKA VE SAÇ EKMEK FİYATLARI ÇOK PAHALI DEĞİL Mİ? - Kayahan Topal

PATİLA, YUFKA VE SAÇ EKMEK FİYATLARI ÇOK PAHALI DEĞİL Mİ?


Çoçukluğumda annem ve teyzelerimin büyük bir titizlikle hazırladığı yufka ve saç ekmekleri şimdilerde kadınlarımızın yeni iş kollarından biri haline geldi.

Şehir merkezinde yer alan ana caddelerimizden dördünden birinde, batıda adı gözleme olsa da bizim yerel tabirimizle patila dükkanı yer alıyor...

50 bine yakın üniversite öğrencisi olan bu şehirde çok sayıda da yalnız yaşayan öğretmen, hemşire ve diğer meslek gruplarından çeşitli  kişiler yer alıyor.

Bu kişiler başta olmak üzere bir çok kişi, sabah kahvaltısı ve öğlen yemeklerin de patila yemeyi tercih ediyorlar.

Patila dükkanlarında yufka ekmeği ve saç ekmeği başta olmak üzere, çeşitli ev ürünü pasta ve böreklerde yapılmıyor değil.

Aslında toplumda iş alanında bugüne kadar yeterli yeri bulamayan kadınlarımızın bu sayede iş yaşantısına yeniden katılmış olmaları ve ekonomiye katkı sunmaları çok güzel.

Fastfood tarzı yiyecek yerine insanların patilayı tercih etmesi de daha sağlıklı.

Peki beni rahatsız eden ney ?

Rahatsız olduğum konu bu ürünlerin fiyatları!

Fırında ekmek şuan da 50 kuruş ve 1 lira arasında fiyatlarla satılırken, patilacılar da yapımı daha kolay olan yufka ekmek ve saç ekmeğinin 1 liradan satılmasını açıkcası pek hakkaniyetli bulmuyorum.

Gramaj ölçü alınmıyor muhtemelen!

Öyle olsa saç ekmeği de daha hafif olan da yufka ekmeği de aynı fiyattan satılmazdı değil mi ?

Patila ise 1.5 - 2,5 lira arasında değişik gramajlarda ve içindeki malzemenin (çökelek, peynir, patates, kıyma) ne olduğuna, ne kadar ölçüde olacağına bakılmadan satılıyor.

Yine çalışan bayanların özel günlerinde misafirlerine ikram etmek için bu mekanlardan almış oldukları pasta ve benzeri ürünlerin fiyatları da son derece fazla ve galiba bu konuda da bir standart yok gibi.

Bu fiyatlar bence mevcut fırıncılar ve pastacılarımız için bir haksızlık...

Onları da düşünmemiz gerekmiyor mu ?

Yetkili kurumlar, Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü, Elazığ Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ve Fırıncılar Odası mı bilmiyorum ama bu konuda ortak bir çalışma yapılmasının faydalı olacağını düşünüyorum.

harputtv@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
17Ağs

Doları Bahane Edip Zam Yapanlar!

16Ağs
06Haz

Şehrin Vizyonundan Umutluyum

09Nis

Bir Türlü Yüzümüz Gülmedi

02Nis

Ne Gereği Vardı!