'HARPUT'TA RAMAZAN' - Mehmet Karaaslan

'HARPUT'TA RAMAZAN'


Elazığ Belediyesi;  2014 yılı ramazan ayını, bu ayın manevi ruhuna ve manevi iklimine uygun olarak değerlendirmek amacıyla etkinliklerini Harput’a taşıdı. Aslında işin kolayına kaçıp şehir merkezinde zaten herdem kalabalık olan mekanlarda benzer etkinlikler yapılabilirdi. Ama bu tercih, manevi havası ve iklimiyle halkımızın gözdesi olan Harput’u mahsun bırakacaktı.

Etkinliklere mekan olarak şehir merkezi yerine, şehrimizin marka değeri taşıyan ve manevi anlamda ülkemizde ve dünyada daha çok bilinmeye, tanınmaya  ihtiyaç duyulan Harput’un seçilmiş olması ve adına da “Harput’ta Ramazan” denmesi oldukça takdir topladı.

Harput, gerek ramazan aylarında gerekse cuma günlerinde halkımızın yoğun olarak ziyaret ettiği, şehrimizin ve bölgemizin manevi dinamikleri mesabesindeki büyük alim ve mutasavvıfların metfun bulunduğu, tarihi özelliği bulunan özel bir mekan...

Selçuklu ve Osmanlı yapımı tarihi camilerde teravih namazını eda etmek düşüncesinde olan çok sayıda hemşerimiz, mevsim gereği  rakım itibarıyla yüksek olan dolayısıyla da serin bir havaya sahip olan Harput’u tercih etmekte.

Klasik belediyecilik hizmetleri yanında Elazığ Belediyesi’nin bir görevi de şehrimizin turizm potansiyeli olan değerlerinin dünyaya tanıtılması ve inanç turizmi güzergahına eklenmesidir. Harput’un bu özellikeri sebebiyle bu yıl ramazan etkinliklerinin Harput’ta yapılması ve canlı yayınlarla dünyaya tanılması sağlanmakta.

Şehrimiz ve Harput için önemli bir tanıtım vesilesi olan “Harput’ta Ramazan” programların içeriğinin doldurulması hususunda da özen gösterilmiş bu amaçla akedemik kariyeri olan muzisyenlerle programlar yapılması hedeflenmiş.

Sarahatun Cami cemaatinin dağılmasının ardından öncelikle pamdomim (sessiz tiyatro) ile başlayan programlar, Hacıvat- Karagöz ve gölge oyunu ile devam etmekte, sonrasında ise saat 23.10 sularında Tasavvuf Musikisi korosu sahne alarak birbirinden güzel ilahiler seslendirilmektedir.

Bu programlar içerisine  ramazan ile ilgili özel diyalog  ve ramazan sohbetleri ile Harput Evliyalarının kısa hayat hikayeleri halkımızla paylaşılmakta ve ramazan ile ilgili ayet-i kerime ve hadislere yer verilmekte.

Özellike Beyzade Hazretleri, İmam Efendi, Kazım Efendi, Hacı Hulisi Efendi, Halit Hoca Efendi gibi manevi dünyamızı mayalayan zatların öğretileri hakkında kısa diyaloğlar sunulmakta.

Tüm bu etkinlikler yapılırken iki konuya hassasiyetle yaklaşılmakta. Bunlardan birincisi; teravih namazı için Harput’u tercih eden hemşerilerimizin asla rahatsız olmaması, diğeri ise etkinlilerin ramazanın manevi ruhuna ve özüne uygun olması.

Etkinlik alanında Elazığ Belediyesi’nin  çocuklara sunduğu pamuklu şeker, patlamış mısır ile büyüklere çay ve su  ücretsiz ikramları da oldukça takdir toplamakta.  Yine özel aracı olmayan vatandaşlarımızın da etkinlikere katılımını sağlamak ve bu atmosferi yaşamak amacıyla Harput’a toplu ulaşım saaati  01’e kadar uzatılmış  ve 21.00 – 01.00 saatleri arasında ücretsiz toplu taşıma hizmeti sunulmakta.

Bedesten Çarşısında; el emeği göz nuru eserler hem teşhir hem de satış amaçlı halkımızın beğenisine sunulmuş, bu mekandaki standlar üretici bayanlarımıza ücretsiz olarak tahsis edilmiş durumda.

Halkımız, bu etkinliklerden memnuniyetlerini her fırsatta dile getirmekte. Kısaca bu yıl ramazan Harput’ta bir başka yaşanmakta. İftarla başlayan sahura kadar devam eden canlılık ve coşku Harput’un geleceğine ve değerini ortaya çıkartan etkinliler vesilesiyle şehrin turizm potansiyeline nasıl bir katkı sağlayabileceğe ciddi ipuçları verdi.

“Harput’ta Ramazan” etkinlikleri de gösterdi ki bizler mevcut değerlerimizin kıymetini bildiğimiz ve onu haketiği yere oturttuğumuz zaman karşılık alınabiliyor. Bu etkinliklerin her akşam 5-6 bin hemşerimiz tarafından beğeniyle izlenmesi bunun somut göstergesi.

harputtv@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
14Oca

HIZLI TREN

15Ara

BU YÜREĞİ ANLAMAK'

04Ara

'MORALİNİZ BOZUK'

27Kas

HEP BİRLİKTE KALKINMA

10Kas

HİZMETTE 7 AY