Kalkınma Kurultayı - Mehmet Karaaslan

Kalkınma Kurultayı


Elazığ, şimdiye dek birçok platformda masaya yatırılmış, birçok sempozyum, kurultay, çalıştay gibi teknik ve bilimsel toplantılara konu olmuştu.

Yapılan bu çalışmaların ağırlıklı olarak; kültür- sanat, tarih, kültürel miras, akademik kongreler, şehircilik ve kentleşme üzerine olduğu da biliyoruz.

Bu faaliyetlerin orantısal olarak kültür-sanat ve festivaller daha öne çıkmakta. 21 yıldan beri düzenlediğimiz ve artık bir marka değerimiz sayılan Hazar Şiir Akşamları, Harput merkezli sempozyumlar, yine yılın belirli dönemlerinde şehrimizin yetiştirdiği değerli bilim, sanat ve kültür insanlarımızın anma programları, dernek ve STK’ların yaptığı lokal toplantılar öne çıkan etkinliklerimiz olarak görülmekte.

Kültürel ve sanatsal konulu etkinliklerin yanında şehrin ekonomik kalkınması ve hak etiği yere gelmesi konulu da bu güne kadar değişik büyüklükte ve kapsamda toplantılar yapıldı. Bunlardan en önemlisi 2001 yılında “Elazığ Ekonomi Kurultayı” ismiyle yapılan ve ticari faaliyetlerin tüm aktörlerini bir araya getiren çalışma olmuştu.

Bu tarihten sonra birkaç fuar denesi dışında ekonomiyi, kalkınmayı ve büyümeyi esas alan geniş kapsamlı toplantı veya çalıştay yapılamadı. Geçen bu uzun zaman içerisinde ETSO,  MÜSİAD, ELGİAD, ELSİAD gibi ticari faaliyetler ve şehrin ekonomik kalkınmasını kendilerine misyon edinen kurumlarımızın önemli sayılabilecek toplantıları oldu. Ancak bu toplantılardan da şehrin geneline şamil ve gözle görülebilir bir yatırım ve istihdam artışı sağlanamadı.

Şehrin tepe yöneticilerinde yaşanan değişimin ardından günlerde tüm şehirde yeni bir heyecan var artık.  Şehirdeki herkesi yakından ilgilendirecek bir çalışmanın tatlı heyecanı yaşanıyor bugünlerde. Elazığ, şehir adına söz söyleme hakkına sahip kamu ve özel sektörler yanında sivil toplum örgütlerinin de katılım ve katkılarıyla “Kalkınma Kurultayı”na hazırlanıyor.

Kurultayın altyapısı hazırlanıyor. Çatının oldukça geniş olacağı, yerel tüm aktörlerinin sözde değil özde çalışmalar ve tekliflerle katkı kapağı, sonuçlarının söylemden ziyade eyleme geçeceği kurultay için seri toplantılar sürüyor.

Valimiz Sayın Ömer Faruk Koçak’ın bizzat yönettiği; Belediye Başkanımız Sayın Mücahit Yanılmaz, FÜ Rektörümüz Prof. Dr. Kutbettin Demirdağ, ETSO Başkanımız Sayın Ali Şekerdağ, Borsa Başkanımız Sayın M. Ali Dumandağ, MÜSİAD Başkanımız Sayın İbrahim Gök, yerel medya, STK platformu ve diğer paydaşların titizlikle üzerinde durduğu kurultay vesilesiyle hummalı bir çalışma gerçekleştirmekteler.

Bu çalışmayı geçmişteki benzerlerinden ayıran en önemli özellik, bol bol yazılı ve görsel materyaller hazırlayıp bunları basmak ve dağıtmak için dünyanın harcaması yapılmasına karşın, bu kurultayda şekle değil öze önem verilmesi ve alınan kararların birebir ekonomik yaşama uygulanmasını sağlamak ve bunu belirli periyotlarla kontrol edip sonuçlarından şehrin istifadesini sağlaması olacaktır.

Kurulacak komisyonların sadece şehrimizde değil, büyükşehirlerde de Elazığlı hemşerilerimizle öyle müzik eğlenceli çiğköfteli değil; sunumlar, şehrin avantajları ve fırsatlarını tanıtan, yatırıcıya en detay konularda bile doyurucu bilgilerin verildiği “ticari lobi” faaliyetleri de belirli aralıklarla yapılmalıdır.  Bu heyetin yine büyükşehirlerde bulunan ve sahalarında önemli başarılar elde etmiş Elazığlı işadamlarımızı ziyaret etmeli yine belirli periyotlarla onları şehrimizde ticari safari gezilerine davet edilmelidir.

Samimi gayret ve hedefleri şehrin kalkınması ve gelişmesine katkı sunmak olan Kurultayın şehrin gelecek vizyonunu da ortaya koyması, 2023’te Elazığ’ın nerede olması gerektiği konularında önemli bir teknik çalışma olacağını ümit ediyor, emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.

 

harputtv@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
14Oca

HIZLI TREN

15Ara

BU YÜREĞİ ANLAMAK'

04Ara

'MORALİNİZ BOZUK'

27Kas

HEP BİRLİKTE KALKINMA

10Kas

HİZMETTE 7 AY