Manevi Mimarımız Hakk'a Yürüdü - Mehmet Karaaslan

Manevi Mimarımız Hakk'a Yürüdü


Öyle insanlar vardır ki varlığı kadar nefesinin hissedilmesi bile bir huzur verir insana. Öyle insanlar vardır ki ağzından çıkan her kelime sizleri dareyn mutluluğuna davet eder ve size iki cihan saadetinin reçetesi sunar. Öyle insanlar vardır ki hayatınızda en müşkül probleminizi açtığınızda konuşması ve önerileriyle kalbinize bir inşirah verir. Öyle muhterem, öyle saygın ve yetkin insanlar vardır ki hayatın bin bir türlü koşuşturması ve günlük herc ü mercin ardından karşısına oturduğunuzda huzur ve dinginlik veren, umut aşılayan ve azmimizi körükleyen...

İşte böyle bir zirveyi, sadece bölgemizin değil ülkemizin manevi mimarlarından Seyda Molla Bahri Hazretlerini Hakk’a uğurladık. Elazığ’da hemen herkesin sohbet ortamında bulunduğu, feyz ve fıkhi bilgi aldığı bir âlimdi Seyda Molla Bahri Efendi.

Seksenli yılların sonunda, insanların çoğu çeviri olan, bolca İslami kaynaklar okuduğu ve biraz da kafalarının karışık olduğu dönemlerde saf İslam anlayışını ve halkın anlayabileceği sadelik ve açıklıkta ortaya koyan bir geleneğin tesis edilmesini sağlayan Molla Bahri Hazretleri idi. O dönem farklı İslami ekollerin etkisinde kalıp nevzuhur ve tefrika yaratıcı görüşlere ram olma ihtimali olan biz gençlerin de zihni temizliğimizi yaparak bir nevi kurtarıcısı olmuştu.

Değerli Bahaattin Albayrak hocamız ve kitap kurdu şimdilerin Kur’an İlimleri Derneği’nin hamisi ve hadimi Keramettin Seçer’in hizmet amaçlı hizmet oluşturdukları ve birçok gencin buradaki sosyal, dini ve kültürel sohbetlerden büyük bir birikim elde ettikleri Mustafa Paşa Hacı Osman Cami karşısındaki duvarları halıdan, kütüphanesi zengin ve güncel kitaplarla dolu Ensar Çay Ocağı günlerine döndüm bir an. Bugün her biri önemli konumlarda ve mevkilerde ülkemize hizmet eden ağabeylerimiz, hocalarımızla güncel olaylar yanında İslam coğrafyasının ve İslami oluşumları konuşuyoruz. Zaman zaman fıkhı konular gündeme geliyor. Aynı konu hakkında farklı kaynaklardan farklı görüş, kanaat ve fetvalar gelince her defasında sorunu gurup halinde ziyaret ettiğimiz Seyda Molla bahri Hazretlerine taşıyoruz.

Keramettin Seçer Ağabeyimizin Seyda Molla Bahri Hocamızdan randevuyu aldıktan sonra içimizden konuyu detaylarıyla anlatacak bir sözcü seçip kendisine arz ediyoruz. Kendisi önce dikkatlice dinliyor konuyu. Meselenin daha doğrusu sorunun orada bulunanlarca da yeterince anlaşılabilmesi için bir de kendisi tekrar ediyor. Sonrasında ise bu konuda değişik âlim ve fakihlerin görüşlerini açıkladıktan hatta bazı kereler kütüphanesinden aldığı konuyla ilgili Arapça kaynaktan konuyu okuyup tercüme ederek konuyu tüm detaylarıyla ortaya koyup görüşünü ortaya koyuyordu. Bu ziyaretlerde en çok soru soran ağabeyimiz Keramettin Seçer ile Ahmet Köm ağabeylerimizdi. Özellikle Ahmet Köm’ün heyecanlı tavırları hep hafızlarımızda kaldı.

Şehrimiz, Seyda’nın ebedi hayata irtihali ile manevi anlamada büyük bir kayıp yaşamıştır. Tek tesellimiz yetiştirdiği temiz akıl sahibi yetkin ve olaylara vakıf öğrencileri.  Bugün birçok il ve ülkede kendisinden ders ve feyz almış binlerce insan O’nun yokluğunun hüznünü yaşıyor.

Şehrin manevi kalkanı Seydamız Molla Bahri Hazretlerine Allah’tan rahmet diliyoruz. Peygamber efendimize komşu olmasını diliyoruz. Ailesine, yakınlarına, sevenlerine, hemşerilerimize ve tüm İslam âlemine başsağlığı diliyoruz.

 

harputtv@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
14Oca

HIZLI TREN

15Ara

BU YÜREĞİ ANLAMAK'

04Ara

'MORALİNİZ BOZUK'

27Kas

HEP BİRLİKTE KALKINMA

10Kas

HİZMETTE 7 AY