Ulaşımda Yeni Yaklaşım - Mehmet Karaaslan

Ulaşımda Yeni Yaklaşım


Şehir hareketli günler yaşıyor. 30 Mart seçimleri öncesinde parti ve adayların çalışmaları tam gaz sürerken liderlerin mitingleri de devam ediyor.  Ak Parti ve Saadet Partisi mitinglerini yaptılar. Diğer partiler de önümüzdeki günlerde seçmen kitleleriyle buluşacaklar.

 Uzun süreden beri Elazığ siyasetini, adayları, partilerin genel başkan ve gerçekleştirdikleri mitingleri izleyen gözlemcilerin vardığı ortak bir nokta var ki o da Ak Parti’nin geçtiğimiz Perşembe günü gerçekleştirdiği mitingin bugüne kadar yapılanlardan çok daha farklı, coşkulu kalabalık olduğu gerçeğiydi.

Elazığ siyasetinde mitingler, her zaman sandığa yansımanın ön resimleridir. Mitinglerde on binleri toplayan partiler sandıktan da kahir ekseriyetle ezici bir üstünlükle çıkmışlardır. 2002, 2007, 2011 genel, 1994, 1999, 2004, 2009 yerel seçimlerinde ortaya konan meydan görüntüleri aynen sandığa yansımış ve partiler ancak meydanlarda olduğu kadar sandıklardan çıkmışlar ya da çıkamamışlardır.

Geçtiğimiz hafta yapılan ve Başbakan Erdoğan’ın, hem Malatya mitinginde hem de aynı günün akşamı atv ekranlarında övgüyle bahsettiği Elazığ mitinginden oldukça memnun ayrıldığı, bu görüntü ve kalabalıktan sonra kararsız seçmenlerin tamamen Ak Parti’ye meylettiğini söylemek kehanet olmasa gerek.

Elazığ’ın merkezi hükümetten yeterli desteği alamadığı ve şehrin sahipsiz olduğu gibi belirli kesimlerin mesnetsiz ve temelsiz ortaya koyduğu argümanlara karşın, şehrin birçok alanda en üst düzeyde hizmetle tanıştığı gerçeğini büyük kesimler hem biliyor hem de bu hizmetleri bizzat ve aynelyakin yaşıyor. Yeni dönemin çok daha farklı olacağına, Başbakan Erdoğan ve kabinenin birçok üyesi tarafından desteklenen güçlü bir idare ve iradenin var olduğuna inanan on binlerin desteği Ak Parti’den yana oluyor.

Elazığ’ın, şehircilik anlayışında yeni bir bakış açısı yanında; ekonomisi, insan gücü potansiyeli, tanıtıma muhtaç ekonomik ve kültürel değerleri, turizme kazandırılmayı bekleyen tarihi mirası ve yeryüzü güzelliklerini katma değere çevirebilecek girişimci ruhu, bizi “yandık, bittik” kompleksinden hızla uzaklaştıracak özgüven kültürünü nakşedici ruha şiddetle ihtiyacımızın olduğu bu süreçte Mücahit Yanılmaz ismi şehrimiz için çok önemli bir kazanım ve avantaj olacaktır.

Şehir, bugüne kadar yapılan hizmetlerle belirli bir noktaya gelmiş, belediyecilik noktasında birçok hizmet yapılmıştır. Ancak şehirlerin ihtiyaçları da insanlarda olduğu gibi sürekli bir artışla birlikte kalite ve konforu davet etmektedir. Elazığ’ın en önemli sorunlarından birinin de ulaşım olduğu gerçeğinden hareketle ortaya konacak bir projeyle bu mesele kökünden çözülebilecektir. Aslında toplu ulaşımda ulaşılan rahat, konfor ve zaman kazanımı şehir içi trafiği de önemli oranda rahatlatacaktır.

Çevre mahallerden kendi özel aracıyla şehir merkezine gelen ve burada ciddi anlamda bir otopark sorunu yaşayan insanlar; toplu ulaşımda kalite, sürat ve konfor gördükleri an bu araçlara yönelecek ve trafik sorunu da bu arada kendiliğinden rahatlamış olacaktır.

Ak Parti Belediye Başkan Adayı Mücahit Yanılmaz Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü görevinde ulaşım noktasında elde ettiği birikim, tecrübe ve deneyimleri Elazığ projelerine aktarmış olduğunu görmek şehirde de bir heyecan dalgası yaratmış durumda. Doğukent-Hilalkent arası ring seferleri yanında toplu ulaşıma yeni bir soluk getirecek ELBÜS projesi bu probleme önemli bir çözüm sunacak.

Şehir içi otoparkların sayısını artırmak, raylar üzerinde seyredecek 30 kişi kapasiteli ve saate 400 kişi taşıyabilen Füniküler sistemi ile Harput’a ilgiyi artırmak amaçlı projeler turizm sektöründe olumlu karşılanmış.

Şehrin trafiğini merkezden alıp çevreye dağıtmak ve bununla hem trafiği rahatlatmak hem de belirli bir merkeze sıkışmış kent ve ticari hayatı çevreye yaymak amaçlı kuzey imar yolu, kuzey çevre yolu ile mevcut güney çevre yoluna 6 noktadan yapılacak bağlantılarla şehir adeta kanatlanacak geniş bir coğrafyada kendini ifade etme imkânı bulacaktır.

 

harputtv@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
14Oca

HIZLI TREN

15Ara

BU YÜREĞİ ANLAMAK'

04Ara

'MORALİNİZ BOZUK'

27Kas

HEP BİRLİKTE KALKINMA

10Kas

HİZMETTE 7 AY