Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk'ün 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü Ve M. Akif Ersoy'u Anma Günü Mesajı

Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk 12 Mart İstiklal marşının kabulü ve M. Akif Ersoy'u anma günü mesajı yayınladı.

PAYLAŞ

Eşsiz dizeleriyle İstiklal Marşı’mızın kabulünün 100. yılını kutlamanın onur ve mutluluğunu yaşıyoruz.
İstiklalimizin, milletimizin azim ve kararlılığının sembolü, Kurtuluş Savaşımızın adeta manifestosu olan ve vatan topraklarının her karışında işgale karşı mücadele verildiği bir dönemde yazılan İstiklal Marşımız, ortak sesimiz, en kıymetli ortak değerimizdir.
Büyük vatan şairi Mehmet Akif Ersoy’un mısralarında en anlamlı biçimde ortaya konan milli ve manevi değerlerimiz, ideallerimiz, bugün ülkemize yönelen her tehditte kendini gösteren milli mutabakatın temel unsurlarıdır.
İstiklal Marşı’mız, yüreği vatan ve istiklal sevgisiyle dolu bir Şairin, dizelerinde milletin ruhuna işleyen işgal acısını tercüme etmiş olması ve bedeli ne olursa olsun milletimizin işgal güçlerine karşı kutlu kıyamını kelimelerle resmetmesi  nedeniyle son derece özel, son derece kıymetlidir. 
Merhum Akif’in “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” diye ettiği duayı, işgal günlerinin hissiyatımızda ne kadar derin yaralar açtığının ve istiklalimizi kazanmak için ne büyük fedakârlıklar yaptığımızın en güzel ifadesi olarak gençliğimizin hafızasına kazıması gerekmektedir.
Geçmişini bilmeyen bir nesil, milletinin geleceğinde var olamaz. Bu nedenle gençlerimizin İstiklal Marşı’nın her cümlesinin anlamını idrak etmesi çok önemlidir. 
İstiklal Marşımızın kabulünün 100. yıl dönümünde, Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere, istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını, şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz.

 Feyzi Gürtürk
Milli Eğitim Müdürü

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN