Kol Kırılır Yen İçinde Kalır - Mustafa Karatepe

Kol Kırılır Yen İçinde Kalır


Bu yazıma yaşanmış bir olayı alıntılayarak başlamak istiyorum.

Osmanlı padişahlarından II. Osman bir gün dönemin Velilerini saraya davet eder, amacı kendine bir danışman seçmektir. Lakin bu arada İstanbul’da halk arasında bir huzursuzluk baş göstermiş, esnaf sıkıntılı vatandaş rahatsız, Herkes saraydaki şaşalı yaşantıdan şikâyetçi. Hal böyle iken belirlenen günde Veliler huzura gelirler hünkârın soracağı soruları merakla beklerler. Hünkâr daha önce hazırlattığı bir iğne kutusunun içine bir kertenkele koydurur ve yaverlerinden kutuyu getirmelilerini ister, kutuyu eline alıp velilerin olduğu topluluğa döner ‘’Her kim bu kutunun içinde ne olduğunu Bilirse onu danışmanım yapacağım’’ der. Tabi sorulan soruya huzura gelen veliler tek tek cevap verirken hemen hepsi olsa olsa iğne kutusunda iğne olur derler. Sıra Aziz Mahmut Hüdayi hazretlerine geldiğinde verdiği cevap çok manidardır, ‘’Hünkârım o kutunun içindeki kertenkele olsa ki ne fark eder, dışarıda halk perişan, ortalık kazan gibi kaynıyor buna bir çare bulmak lazım’’ der.  Padişah Her iki yönden de aradığı cevabı bulmuştur…

Kıssadan Hisse:

Şimdi o kayıttaki sesler Erdoğan’ a ait olsa ki ne fark eder. Halkın derdine derman olacak mı? Halkın refah düzeyini arttıracak mı? Yoksulluğa, işsizliğe çare olacak mı? Ya da… ya da Ülkenin kalkınmasına katkıda bulunacak mı? Dış Borçlarımızın azalmasını, dış ticaret açığımızın azalmasını sağlayacak mı? Ve daha bunun gibi onlarca yüzlerce soru sorulabilir, ama maalesef hepsinin cevabı hayır… Tam tersine yoksulluk düzeyimiz artacak, ülkede kaos oluşacak, 90’larda olduğu gibi yine İMF’nin kanatları altına girecek memleket en az 30 yıl daha geriye gidecek.

Çare bulması gerekenler, proje hazırlaması gerekenler maalesef hala şu ses kaydını dinledin mi bu ses kaydını dinledin mi derdinde, garibim vatandaş ise yine perişanları oynuyor.

Oyun kurgulayıcı o kadar profesyonelce kurgulamış ki oyunu! Her halükarda Türkiye Kaybediyor. Ekonomi Bozuluyor, kaos ortamı yaratılıyor, Güven zedeleniyor, iktidar yıpratılıyor, Cemaat kötüleniyor, Müslümanlar rencide oluyor. Kısaca bir taşla birkaç kuş birden vuruluyor. Amaç belli zaten Çörçil’in Avam kamarasında 1920’li yıllarda yaptığı konuşmayı tatbik etmek. Ne demişti Lord Çörçil ‘’Türkiye 400 Kilodan 500 kiloya çıkarsa Tokatlayın, 500 kilodan 400 kiloya düşerse destekleyin.’’ Yani Türkiye’yi ne batırın, ne de çıkarın bir aralıkta sabit tutun. Ola ki akıllanırlar ilerlemek isterlerse köstekleyin, yok daha da berbat bir duruma düşerlerse destekleyin. Ve yakın tarihe bakarsanız yukarıda bahsettiğim Çörçil yasası cumhuriyet tarihi boyunca hep uygulanmış ve son halkası da bu gün uygulanmaktadır. Bunu anlamakta çok geç olmadı aslında, yapılanların bir tezgahtan ibaret olduğunu en cahilinden en alimine kadar herkes anladı anlamasına da bazıları sırf iktidarı düşürmek adına bu oyunlara alet olmaktan maalesef geri kalmıyor. Şöyle bir düşünmek lazım düzen bozulursa kim karlı çıkar?

Amacım burada iktidar savunuculuğu yapmak değil, önümüzde bir seçim var herkesin özgür iradesini sergileyeceği bir sandık var. Günü geldiğinde herkes o sandığa gider ve tepkisini orada ortaya koyar ve buna da hiç kimsenin itirazı olmaz. Onun için yakıp yıkmaya, olmayan şeyleri olmuş gibi gösterip iftira atmaya ne hacet. Bırakın vatandaş özgür düşüncesini sandığa yansıtsın, bırakın vatandaş kimi seçeceğine kendisi karar versin. Bu tür oyunların tutmadığı daha önce de ispatlandı neden hala boş şeyler ardından koşturuyoruz anlamış değilim. Önceki seçimlerde MHP ve CHP bu işten oylarını artırarak çıkmadı mı? Bu durum hala sıcaklığını koruyorken Aynı parti liderlerinin bu gün bunu kendilerine malzeme edinmeleri ne kadar mantıklı sizce?

Bu ülke hepimizin! Birimizin canı yandığında hepimiz aynı acıyı hissederiz, onun için dış mihrakların oyuna gelmeden aklıselim hareket edelim, hangi partiyi desteklersek destekleyelim ama birbirimizi kırmayalım incitmeyelim, ortalığı toz duman etmeyelim. Atalarımız ne güzel demiş ‘’Kol kırılır Yen içinde Kalır.’’ Kendi içimizde her ne kadar birbirimize karşı olsakta dünyaya karşı dik duruş sergileyelim en azından.

Unutmayalım Sadece bir tane Türkiye var ve Türk’e Türk’ten gayrı dost yok. Dost gibi görünenlere aldanmayın, onlar çıkarları uğruna bugün bize yarın düşmanımıza dost olurlar. Bu gün cemaatle iktidarı birbirine düşürenler emin olun ki yarın abi ile kardeşi birbirine düşürürler. Onun için aklıselim hareket edelim, olaylara sağduyulu yaklaşalım, kendimizi birilerinin oyuncağı yapmayalım.

Hepiniz Allah’a emanet olun.

harputtv@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
21Mar

Nasıl Bir Elazığ?

18Mar

Seçmenin Seçimi

14Mar

YETER UYANALIM ARTIK...

03Mar
02Oca

YENİ YILINIZ KUTLU OLSUN'