MED CEZİR - Yusuf Boydak

MED CEZİR


Sözlük şöyle diyor; Med cezir veya gelgit, bir gök cismi üzerinde başka gök cisimlerinin uyguladığı kütle çekimi kuvvetleri nedeniyle oluşan, çevrimsel biçim bozulmaları demektir. Çok değil bundan bir hafta önce yere göğe sığdıramadığımız Elazığspor, bir hafta sonra tam tersi bir oyun ve skor ile Bucaspor karşısında bizi hayal kırıklığına uğrattı. Elazığspor’un bu iki haftada ortaya koymuş olduğu futbol ve skor, bana med ceziri hatırlattı. Bir gün kabarıyoruz, bir gün kendi kabuğumuza çekiliyoruz! Sezona kötü başlayan ve sonradan ara ara tökezlese de toparlanan bordo beyazlılar, yaşanan dış etkenlerden dolayı gel gitler yaşıyor.

Tabi bu gel gitlerin yaşanmasına en büyük etken, hiç şüphesiz ki Teknik Direktör Ümit Özat. Ümit Hoca takım içerisindeki arayışları biran önce bırakıp, başarılı olan ilk 11’de ısrarcı olmalı. Takım ne zamanki tecrübeliler ile mücadele gücü yüksek olan futbolculardan oluştuysa başarılı oldu. Ne zamanki de hoca yaş ortalamasını yüksek tutu, o zaman sıkıntı yaşadı! Bu takım mutlaka karma futbolculardan oluşturulmalı. Yani bir yanda tecrübeliler, diğer yanda ise mücadele gücü ile rakibi yıldıran futbolculardan oluşmalı.

Bucaspor maçında sakatlıktan yeni çıkan Erdinç’i ilk 11’e alarak, Bilica’yı ön liberoya kaydırması, ileride de ağır olan Birol ve Murat Tosun’u oynatması, bundan önce oynadığımız birçok karşılaşmada olduğu gibi rakibimize ileride baskı uygulayamadık. Bu kadar tecrübeye rağmen, taca atması gereken topu, kaleciye oynayarak maçın kırılma anını oluşmasını sağlayan sözde tecrübeli bir yeni tercih.

Elbette ki uzun lig maratonunda bu tip kazalar yaşanacak ve mağlup olacağımız maçlar olacak. Üzüldüğüm tek nokta, bir hafta önce Bucaspor’dan çok çok daha iyi bir takımı eze eze yen, ardından git bir hafta sonra problemlerle dolu bir takıma, kendi hatalarınızdan dolayı mağlup ol? Ben bu taraftarın ve hatta bu takımın bu mağlubiyeti hak etmediğini düşünüyorum. İnşallah Ümit Hoca bu maçtan ders alır ve takım ile bu kadar oynamayı bırakır artık. Hoca oyuncu değişikliklerini de ayrıca gözden geçirmeli!

Lig artık yavaş yavaş şekilleniyor. Grubun alt sıralarında bulunan takımların, kredileri tükendiği için bu takımlar ile oynamak kolay olmayacak. Aynı şekilde lig’in üst sıralarında yer alan takımlar ile oynamakta bu saatten sonra zor olacak artık. Lig’deki şekillenmeye göre takımlar bu hafta itibari ile hedeflerini daha da sağlamlaştırarak bundan sonraki çalışmaları bu yönde olacak.

Tabi asıl olan ve bizi ilgilendiren bizim hedefimiz? Bu konuda henüz net bir hedef ortada yok. Ortada net bir hedef olmayınca da iniş çıkışlarımız ve gel gitlerimiz daha çok olacak gibi. Bir başka deyim ile sanırım bu takım daha çok med cezirler yaşayacak...

harputtv@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
05Şub

Kaçan Balık Büyük Olur

14Nis

KEMANIN SESİ!...

09Nis

MALATYASPOR MAÇINA DAİR…

18May

HAZIRLIKLAR YENİ SEZONA

04May

HOŞ GELDİN MALATYA!